Az elsöprő többséget hozó voksolást értékelve képviselő asszony kiemelte annak jelentőségét, hogy a jelentés és a vita alapján a jogszabályt előkészítő Európai Bizottság úgy döntött: az úgynevezett puha szabályozás helyett kötelező érvényű irányelvet alkot a zeneművek online felhasználásáról.
A szerzői jogok közös, határokon átnyúló kezelése a jogszerű online zeneszolgáltatás terén című jelentés szerint a szabályozásnak magas szintű védelmet és egyenlő bánásmódot kell biztosítania a jogosultak, a jogdíjak birtokosai számára. Az EP azt szeretné, ha olyan szabályozás születne, amely választási lehetőséget nyújt a zeneszerzőnek arra nézve, hogy hol kíván élni szerzői jogával.
Mindez a kisebb nemzetek művészeinek kedvez, akiket a javaslat jobban véd, szabadabb választást biztosít számukra, és ezáltal magasabb jogdíjakhoz juthatnak - mondta el Lévai Katalin az MTI-nek. Kiemelte annak fontosságát, hogy az EP a célország - azaz a felhasználás, a letöltés országának - díjai szerint határozná meg a szerzői jogdíjakat.
A javaslatban szereplő megoldás nyomán a felhasználóknak nem kellene a 27 EU-országból külön-külön megszerezni az egyes engedélyeket (és ugyanoda befizetni a jogdíjakat), hanem mindezeket egy helyen intézhetik el a kiadók. Ez lehetőséget teremt kis nemzeti - például internetes - cégeknek is az európai piacra jutásban.
A jelenlegi rendszerben a jogdíjakat beszedő társaságok a szerzők és egyéb jogosultak, így például kiadók társaságai - a gyakorlatban a jogkezelők nemzeti szinten monopolhelyzetben vannak. A mostani javaslattal el lehet kerülni, hogy néhány óriásvállalat és jogkezelő kezében összpontosuljon az összes jog és zenemű.
Lévai Katalin a jelentés vitájában kiemelte, hogy az Európai Unió össztermékének 5-7 százalékát szerzői jog által védett alkotások adják. Annak, hogy az Európai Bizottság hajlandónak mutatkozik lemondani a puha szabályozásról, precedens jellege is van, mert az EP "jogalkotásra késztette a bizottságot" - mondta még el Lévai Katalin. Leszögezte: ez figyelmeztetés a bizottságnak arra is, hogy fel kell hagynia azzal a gyakorlattal, hogy nem kéri ki, vagy nem veszi figyelembe az EP véleményét.