Teszt: Eee PC luxuskivitelben

Vágólapra másolva!
Rejtőzködő Swarovski kristályok, pengevékony kivitel, igényes anyagokból készült gépház és az átlagos netbookokkal azonos hardveres paraméterek: ezek a jellegzetességei az Asus luxuskivitelű Eee PC-jének, az S101-esnek - kipróbáltuk az új minilaptopot.
Vágólapra másolva!

Nemrég adtunk hírt arról, hogy az első olcsó minilaptopot piacra dobó tajvani gyártó a kissé talán túl sok kopogós műanyagot tartalmazó alap Eee PC-kből egy elegánsabb megjelenésű luxusváltozatot dob piacra S101-es néven. Néhány napra mi is kölcsönkaptunk egy tesztpéldányt az új típusból, amely háromféle változatban lesz kapható, a legolcsóbb változatért 150 ezer forintot, vagyis nagyjából 50 ezer forinttal többet kell majd leszurkolni, mint egy tipikus netbookért.

Hol vannak a kristályok?

A masinát kézbe véve valóban egy igényesen összerakott ketyere benyomását kelti, a kopogós matt plasztikot a hangversenyzongorák lakkfekete külsejére hajazó fényes műanyag váltotta fel, a csuklótámasz környéke pedig fémből készült. Mi ugyan tudtuk, merre keressük, a divatkütyükért rajongó kolleginák viszont hosszú percekig keresték a gépen a Swarovski kristályokat, mire megtalálták őket az LCD két oldalsó zsanérjainak végén. Egy biztos, ezzel a díszítéssel biztosan nem fog senki sem kérkedni, alig lehet észrevenni őket.

Forrás: [origo]
Balra a zsanér végén vannak a kristályok (még több kép)

Meglepő módon a luxus Eee PC-t Windows XP-vel kizárólag a 16 gigabájtos SSD háttértárral szerelt változatot kínálja az Asus, a gyártó által összapakolt Linux rendszerrel viszont 32 és 64 gigabájtos flashmeghajtóval is rendelhető a masina. Persze ez utóbbiakra is lehet utólag Windowst telepíteni, de ez extra macerával jár, mivel USB-s optikai meghajtó, hackelésre hajlandók számára pedig pendrive szükséges hozzá.

Kényelmes billentyűk, szuper tapipad

Az alap Eee PC-kénél kényelmesebb pötyögni az S101-es csillámporral meghintett billentyűin, ezeknek már-már akkora a méretük, mint egy rendes méretű laptopé. Ugyancsak pozitívan nyilatkozhatunk a tapipadról, amelynek mérete sokkal nagyobb lett, és végre a gombjai is nagyon kényelmesek, egyáltalán nem pattognak, mint az olcsó előd esetében. A képernyő az 1000H-s Asushoz hasonlóan 10,2 colos képátlójú, felbontása pedig ugyanúgy 1024x600 pixel, mint az olcsóbb modellnél.

Belül gyakorlatilag teljesen ugyanazok a komponensek találhatók a gépben, mint napjaink bármelyik netbookjában, a rendszer szíve a szokásos 1,6 gigahertzes Intel Atom processzor és 1 vagy 2 gigabájt memória, felszereltségtől függően. Sajnos az integrált webkamera továbbra is csupán 0,3 megapixeles felbontásra képes, van a gépben wifi, Bluetooth, VGA-csatlakozó, három darab USB-port és egy LAN-csatlakozó, fejhallgató és mikrofonbemenet, az energiatakarékos vagy éppen teljesítményoptimalizált üzemmód aktiválására pedig külön billentyű szolgál. Az akkumulátoros üzemidőt ezúttal is a Google Videón elérhető, többórás Feldmár András-előadással teszteltük: a videót wifin keresztül folyamatosan letöltve és lejátszva 3,5 órányi használat után merült le a számítógép.

Forrás: [origo]
Balra egy MSI Wind, jobbra az Asus Eee PC S101 (még több kép)

Csak divatbolondoknak

Összességében kérdésesnek találjuk, hogy megér-e 50 ezer forint extra kiadást az alapváltozathoz képest a luxuskivitel, hiszen a hagyományos műanyag borítással bíró Eee PC-t vagy az itthon nagyon népszerű MSI Wind típusokat már százezer forintért meg lehet venni. Belsejükben gyakorlatilag nem sok eltérés van, egyes típusokban merevlemez, másokban a strapabíróbb SSD-meghajtó található, ezenkívül legfeljebb a két, alig látható Swarovski kristály nyújt többletet bárkinek, aki ezért hajlandó áldozni. Bár a negyvenezer forintos Eee PC-nél megteszi, 150 ezerért már túlságosan fapadosnak találtuk az Asus lebutított Linuxát még gyors indulása ellenére is, nem is értjük, milyen tervei vannak ezzel az operációs rendszerrel az Asusnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!