Erről a fejlesztési projekt egyik vezető fejlesztője, Hu Vej-vu számolt be az informatikai lapnak. Vej-vu közlése szerint 2001 óta fejlesztett Godson, vagy Loongson néven ismert kínai processzorokból új, kifejezetten kis fogyasztásra optimalizált változatot készítenek kormányzati támogatással. A tervek szerint darabja nem lesz drágább 20 dollárnál, vagyis 4500 forintnál, és várhatóan még az év végén a piacra kerülhet. A kínai fejlesztők egy teljes lapkakészletet is terveznek hozzá, amely a számítógép egyéb komponenseivel- például a hangkártya, a videokártya, vagy az USB-portok - közötti kommunikációt biztosítja majd, és várhatóan feleannyiba kerül majd, mint az amerikai Intel vagy az AMD hasonló termékei.
Bár a fejlesztési vezető elismerte, hogy a gazdasági recesszió saját projektjüket is negatívan befolyásolta, kormányzati támogatással végül biztosan piacra kerül a várhatóan 1-2 gigahertzes órajelen működő lapka. Vej-vu azt is közölte, nem akarnak az Intel nyomában loholni a chipek folyamatos gyorsítása terén, ő maga eleve úgy véli, hogy egy réginek számító, 2 gigahertzes Pentium 4 processzorral szerelt számítógép teljesítménye bőven elég az átlagos irodai feladatok elvégzéséhez. A Godson 2g nevű új lapka ugyanakkor nem lesz közvetlen vetélytársa az Intel és AMD processzorainak, ugyanis eltérő architektúrát használ, így nem is tud például Windowst futtatni, ellenben megfelelő Linuxot igen.
A Lemote netbookjában is Godson processzor van
A processzorral és a számítógép működéséhez szükséges lapkakészlet kifejlesztésével Kína megszüntetheti függését a külföldi hardvergyártó cégektől. A Godson fejlesztőinek reményei szerint 2020-ra már a saját fejlesztésű lapkákkal lesz felszerelve a belföldön eladott PC-k fele, emellett fejlődő országoknak is értékesíteni kívánják azt.
A Godsonból a PC World beszámolója szerint már kapható egy alsó-kategóriás, 2f jelű változat, ezt leginkább kínai netbookokban, tűzfalak-eszközökben és ipari vezérlőeszközökben alkalmazzák. Bár nemrég egy kínai tartomány 150 ezer darab godsonos számítógépet rendelt, a termék még nem tört be a tömegpiacra a. A nemrég Budapesten járt szabadszoftver-guru, Richard Stallman szigorúan Linuxot futtató minilaptopját is ilyen processzorral szerelték fel.
Kína jövőre nagyobb teljesítményű - és fogyasztású - változatokat is piacra akar dobni a Godsonból: négymagos változatát komolyabb szerverekbe szánják, a jövő év végén érkező nyolcmagos változat pedig egy kínai szuperszámítógép alapjául szolgál majd. 2011-re várhatóan egy még gyorsabb, tizenhat darab végrehajtó egységet tartalmazó utód is elkészül a lapkából.