Négyszázezer, mára megszerezhetetlenné vált könyv kerülhet újra a piacra az amerikai kereskedőház és a Michigani Egyetem könyvtárnak együttmüködése révén. A több mint kétszáz nyelvű - az Uganda egyes részein beszélt acholitól egészen a zuluig terjedő - gyűjtemény könyvei két és kilencezer forint (10-45 dollár) közti áron lesznek megvásárolhatóak. A hamarosan újra piacra kerülő könyvek modern dizájnú, puha borítóval kerülnek fogalomba.
Ez a megegyezés arra jó - magyarázta aul Courant, az egyetem könyvtárosa - hogy egy évszazada, sőt még régebben megszerezhetetlen könyvek kerüljenek vissza a kereskedelembe, esetenként akár csak egy-egy példányt kinyomtatva. Lehetőség ez arra, hogy több ember férjen kozzá a közkincsnek számító kötetekhez.
Az újra megvehető kötetek között van például Florence Nightingale 1898-ban kiadott Jegyzetek az ápolónői tevékenységről című műve, aminek első kiadásának példányaiért háromszázezer forintnál is többet el lehet kérni a gyűjtőktől.
A könyvek elkészítéséért az Amazon kezében levő print on demand - azaz egyedi példányok gazdaságos előállítására is képes - digitális nyomda, a BookSurge felel majd. Az egyetem 2004-ben kezdett bele a könytár digitalizációjába a Google segítségével. A programban a Harvard, a Stanford és a Kaliforniai Egyetem vett még részt. A most eladásra kerülő könyvek egy részét a Google szkenelte be, más részét az egyetem maga digitalizálta.