Régebben, az internet előtti időkben, de még kevésbé régen is, amikor internet már jócskán létezett, de a webkettő bétakultusza még nem terjedt el, a szoftverek eleve 1.0-ás változatban jelentek meg. Ez jelentette azt a verziót, amikor a fejlesztő szerint a program elérte a forgalmazáshoz szükséges érettséget: biztonsággal nyújtotta az eleve eltervezett funkciókat, nem hiányoztak belőle olyan sallangok sem, mint például a súgó, sőt már le sem fagyott. Aztán eljött a nyílt szabványok kora, amikor a fejlesztők már jóval a stabil végállapot előtt bemutatták termékeiket, hogy a közösség tagjai kipróbálhassák, a hibákat megtalálva segítsék és ötleteikkel, tanácsaikkal láthassák el a kibocsátót. Az Open Source mozgalomtól a fizetős termékek fejlesztői is átvették ezt a módszert, s éretlen termékeiket béta címke alatt, azaz kipróbálásra ajánlottként bocsátották ki. A fejlesztési módszer jelmondata "release early, release often", azaz bocsáss ki korán, és gyakran! Ez arra utal, hogy a nagy, stabil, lecsiszolt főverziók (1.0, 2.0, 3.0) helyett gyakori, akár csak egy-egy korábban felfedezett hibát javító, apránként tökéletesedő szoftverek jelentek meg.
Ennek a módszernek jeles képviselője a közel egy évtizedig béta állapotban terjedő VLC lejátszó. Az indulás, 2001. február olyan régen volt, hogy akkor még a kitűzött cél is más volt, mint ma. Egy ingyenes szoftverpárost szerettek volna elkészíteni, amelynek szerver és kliens tagja együttesen azt teszi lehetővé, hogy videókat streamelhessünk az interneten, azaz a teljes letöltés kivárása nélkül, az első néhány perc gépünkre érkezése után elindulhasson a lejátszás. Ne feledjük, ezt a célt akkor tűzték maguk elé, amikor a többség még csak a néhány éves DVD formátummal ismerkedett.
Nem a dizájn, a tudás tette naggyá a VLC-t
Az azóta eltelt évek során a szerverfunkció beépült a kliensbe, s habár a VLC ma is képes streamingre, hírnevet mégis azzal szerzett, hogy szinte minden ismert videó- és hangformátumot le tud játszani, sőt ezek közül sokkal még sérült formában is boldogul. Általános vélekedés, hogy ha a VLC nem játszik le egy filmet vagy zenét, akkor értelmes időn belül amúgy sem lehet hozzá megfelelő programot találni, mással próbálkozni sem érdemes.
Romantikus formátumokkal is eldoldogul
Ez a képesség igazán sokat azokban a hősi időkben ért, amikor még burjánzottak a neten fellelhető egzotikus multimédia formátumok. Ma már megnyugodott ez a terület, néhány formátum szinte szabvánnyá vált, a többivel pedig csak virtuális múzeumokban akadhatunk össze. A VLC mégis népszerű, hiszen számos funkciója megkerülhetetlen szereplővé teszi. Remekül játszik le DVD-ket, internetről letöltött feliratfájlokat a kapcsolódó filmekkel, még a többnyelvű filmek hangsávjai között is tud egyszerűen váltogatni. Emellett a digitális fényképezőgépekből és videokamerákból érkező mozgóképeket is megjeleníti, sőt fel is tudja venni, amit éppen lejátszik, legyen szó szinte bármilyen forrásról.
Az 1.0-s változatban a készítők nagyon sok hibát javított, illetve új formátumok kezelését és bővülő funkciókészletet is bejelentettek. A szoftver letölthető az [origo] Szoftverbázisból is.