Két fotó összekombinálásával tökéletes fényviszonyokkal rendelkező, minden részletet láthatóvá tevő fotót képes készíteni a stanfordi kutatók fényképezőgépe. A fotók feljavítása pedig csak a kezdet. Marc Levoy és társai kidolgoztak már egy módszert arra is, hogyan lehetne a videófelvételek minőségét javítani egy-egy nagyfelbontású képpel.
Cserélhetjük a lencséket, kicserélhetjük a szenzort, vagy beleszerelhetünk olyan dolgokat a fényképezőgépbe, amikkel szívesen eljátszanánk - magyarázta a laborban összerakott fényképezőgép előnyeit Levoy. A szakember elmondta, hogy a boltban megvehető fényképezőgépek zárt rendszerek, amiket a felhasználó nem programozhat kedvére.
Szabvány alkatrészekből áll
A kutatók által nagyrészt gyári alkatrészekből, fejlesztői készletekből összerakott Frankenkamerának elnevezett készülék olyan trükkökre képes, amikről a kereskedelmi forgalomban kapható készülékek tulajdonosai csak álmodhatnak. A tökéletes, mindenütt kellően fényes képek előállítása mellett arra is képes a kütyü, hogy utólag, a fotó elkészítése után változtasson a fotós a fókusztávolságon. A csodás funkciók eléréséhez nincs szükség extra alkatrészekre, az alaplapon a Texas Instruments rendszerchipje futtat Linuxot, a képfeldolgozó egység az N95-ös Nokia telefonból származik, a lencsék pedig szokványos Canon objektívek. A gép háza azonban egyéni munka, az a Stanfordon készült.
Levoy szerint a számítógépes fotózás tudományterülete meg fogja változtatni a módot, ahogy fényképezünk. A megapixel háború végeztével a verseny a masinák által kínált funkciók bővítésével fog folytatódni - jósolta a kutató. A cél - tette hozzá Andrew Adams - egy olyan készülék létrehozása, amit egy kutató vagy egy egyetemista feltölthet saját programjával, és amivel olyan fényképeket lehet csinálni, amit a korábbi gépekkel lehetetlen lett volna.
Mindenki programozhatja majd a fényképezőgépét
Vannak ambíciózusabb ötletei is a Frankenkamera alkotóinak. A készülék megtervezésében segédkező Andrew Adams szerint a jövőben a vásálók úgy tölthetnek majd le programokat a kamerájukra, mint az iPhone-ra. Az operációs rendszer nyílt forráskódúvá tételétől azt is várja Adams, hogy megjelenjenek a külső fejlesztők, akik a hasonló modellben elérhető Linux operációs rendszerek és a Firefox böngésző jobbá tételéért is sokat tettek.
Kutatóknak olcsó lesz
Messze még az idő, amikor bárki vehet magának programozható Frankenkamerát. Levoy azt reméli, hogy a források összegyűjtése és gyártó megtalálása után gyártásba kerülő készüléket 1000 dollár körüli darabáron elő lehet állítani. Amennyiben viszont elkészülnek az első példányok, a grafikus chipekkel és lencsékkel kísérletező kutatók hasonló áron szerezhetik majd be a tudományág fellendítését ígérő készüléket.
Hackelni már most is lehet
Ha építeni eddig a digitális fényképezés szerelmesei közül kevesen is építettek saját fényképezőgépet, módosítási lehetőségek eddig is voltak. A Canon PowerShot fényképezőgépekben dolgozó DIGIC képfeldolgozó chiphez fejlesztettek ki olyan szoftvert az amatőrök, ami jelentősen kiokosította a készülékeket. A kamera eredeti operációs rendszere mellé települő CHDK, azaz Canon Hack Development Kit lehetővé teszi, hogy az olcsóbb fényképezőgépeken is elérhessék a fotósok a profi beállítási lehetőségeket.
A CHDK-t futtató fényképezőgépek képesek RAW-módban eltárolni a képeket, és manuálisan állítható a gép összes paramétere. Az LCD kijelzőn megjeleníthető a drágább készülékek hisztogram információs felülete, az előnézetben látható, hogy mely területek lesznek alulexponáltak és melyek kapnak majd túl sok fényt. A legvonzóbb CHDK funkció talán a profi mozgásérzékelő program, ami lehetővé teszi, hogy egy állványra szerelt olcsóbb Canon géppel akár villámokat is fényképezhessen tulajdonos.
A forrasztópákától és a színes drótoktól nem félő fotósoknak még több lehetőségük van. Az ötödik születésnapját ünneplő, a mindennapok technológiájának tökéletesítéséről, meghackeléséről szóló Hackaday blog számos kamerás projektet mutatott be. A hackerek által megálmodott megoldások nem mindegyike elegáns, de garantáltan működnek. És annyira nehéz ellenállni az olcsó drótnélküli ajtócsengőből készült távkioldóknak és Bluetooth GPS modulokból készülő geoadat-gyűjtőknek. Az igazán merészek még ahhoz is találnak leírást, hogyan építhetnek megunt szkennerükből nagyfelbontású kamerát.