"Ez alapjaiban formálja át a kulturális viszonyokat. Sok ország egyszerűen fél, hogy végigvigyen egy ilyen programot" - mondta Miguell Brechner, a 2007-ben elindított Plan Ceibal elnevezésű projekt vezetője a BBC Newsnak.
Az utóbbi két évben 362 ezer diák és 18 ezer pedagógus vett részt a programban, amely diákonként 46 ezer forintnak megfelelő összegbe került. Ebbe a laptopok beszerzése mellett a karbantartás, a javítás, a tanárok továbbképzése és az internet-előfizetés is beletartozik. A program teljes költsége az ország oktatási büdzséjének kevesebb mint öt százalékát teszi ki.
Lassúcska csodagép
Az urugayi kisiskolások a lapunk által is tesztelt OLPC XO-1 gyereklaptoppal szerelték fel. A készülék egy mai szemmel nézve erőtlen, 433 megahertzes AMD processzort, és 1 gigabájt flash memóriát tartalmaz. A gépen Linux fut az OLPC saját tervezésű Sugar névre hallgató felhasználói felületével.
Fekete-fehérben is olvasható az XO kijelzője, ráadásul kevesebbet fogyaszt
A lassúcska számítógépnek két olyan előnye van, amivel a netbookok és egyéb apró laptopok nem tudnak versenyre kelni. Az egyik fekete-fehér és színes üzemmódban is használható kijelző. A megjelenítő tökéletesen olvashat háttérvilágítás nélküli monokróm módban, a szemet nem fárasztja jobban, mint egy e-papíros készülék. Színes módban valamivel kisebb felbontáson üzemel, ugyanakkor jobban festenek rajta a weboldalak.
Az XO másik előnye a viszonylag jó akkumulátor és az energiatakarékos alkatrészek. Az eredeti akkumulátorával négy-öt órányi wifis internetezést is kibírt a telep. Amiről az XO-val egykorú netbookok tulajdonosai csak álmodozhattak.
OLPC: a család első számítógépe
Sok uruguayi család a program révén került először kapcsolatba a számítógépekkel: a laptopok 70 százalékát olyan diákok kapták, akik otthon nem rendelkeztek informatikai eszközökkel.
Nem hibátlan, de szerethető az XO-1
A számítástechnika térnyerését az iskolákban egyes tanárok rossz szemmel nézik. Felmérések szerint sok olyan oktató van, aki nem él a laptopok nyújtotta lehetőséggel az oktatásban. Ezt meg is tehetik, hiszen noha minden pedagógust kiképeztek a számítógép használatára, abban már szabad kezet kapnak a tanárok, hogy milyen mértékben vonják be az informatikát a tanmenetbe.
Az utolsó laptopokat Tabaré Vázquez uruguayi elnök személyesen adta át a diákoknak egy montevideói iskolában október 13-án. Nem véletlen az időzítés, hiszen október 25-én parlamenti választásokat tartanak az országban, és a laptop-programot a kormányzati kommunikáció a Vázquez-kabinet egyik fő sikereként értékeli. A kormány tervei szerint a programot jövőre a középiskolákra, valamint a még nem iskolás korú gyerekek körére is kiterjesztik.