A világ legnagyobb mobil távközlési kiállításán, a barcelonai Mobile World Congress 2010-en az ezerháromszáz kiállító átláthatatlan, irdatlan területen harcol a figyelemért. Fél napos szédült bolyongásra volt szükség csak a nagy cégek sorravételére, belőlük legalább nincs annyi, s mindegyikük készült valamivel. A HTC lapos, a Sony-Ericsson mini, a Samsung bátor, a Motorola a jövőbe néz, a Nokia pedig véletlenül elfelejtette, hogy van ez a rendezvény.
Mindenki a Windows Mobile 7-re várt
A Microsoft standja meglepően üres, a falakon mindössze néhány reklámmondat, előttük lelkes, windowsnak öltözött fiúk és lányok, sehol egy készülék vagy legalább egy Office-doboz. Szemlátomást az egész stand a hétfő délutáni nagy bejelentésre, a Windows Mobile 7-es verziójára várt, addig nem is volt miről beszélni. A korábbi, 6-os verziószámú mobil operációs rendszerük legendásan sikertelen, mindenki a Microsoft "utolsó dobásáról" beszél - azóta kiderült, nem hiába vártunk, a Windows Phone-nak átkeresztelt, teljesen újragondolt rendszer 7-es verziója, legalábbis első látásra, nagy dobásnak ígérkezik.
Addig azonban, amíg Steve Ballmer fővezér sajátos stílusában hangoskodva be nem mutatta az újdonságot, a standot csak pihenőhelynek lehetett használni. A kiállítás látogatói amúgy nem sok helyen ülhetnek le, így a Microsoft ezzel is belopta magát a szívekbe.
A Windows Mobile- és újabban Google Android szoftvert használó készülékeket is gyártó tajvani HTC nem állt elő letaglózó újdonsággal a kiállításra, ám jó volt egyszerre végigtapogatni az összes fontos készülékét. A kizárólag okostelefonokat fejlesztő cég az elmúlt években igazán megtanult telefont csinálni, a készülékei remekül összerakott, szexi, ízléses konstrukciók. A HTC terjesztette el a szétcsúsztatható teljes billentyűzetet, ami korábban elég nehezen volt használható, mára azonban tökéletes példányokat kapunk tőlük. Akár az ilyen mechanikával készített Touch Pro 2-n, akár a Blackberry-knél megismert formátumot használó Snap-en kíválóan lehet gépelni, akár hosszabb szövegektől sem riadnék vissza.
A HTC telefonok meglepően vékonyak, szép képernyőiken azonban az érintéses vezérlés nem tűnik elég érzékenynek. A gyártó eszközeinek más hiba nem nagyon róható fel, remek eszközök: sokan mégsem szeretik őket, mivel sok típus a Windows Mobile rendszer elavult 6-os verzióját használja. Bár ebből a mérnökök minden lehetségeset kihoztak csodát ettől sem érdemes várni, talán majd a Windows Mobile 7-tel megérkeznek az ütőképes modellek is.
A legmenőbb dizájnú stand a Sony Ericssoné, a csavarodó, tükröződő fémfelületbe rejtett monitorokon reklámfilmek mennek, de az emberek inkább önmaguk elnyúlt tükörképein röhögcsélnek. A cég több újdonsággal is igyekszik elvonni a figyelmet a vidámparki látványtól, a kecses Vivaz mellett az Xperia X10 család felel a meghökkentésért. A névadó alaptelefon egy tégla, viszont Mini és Mini pro fedőnevű változataik olyan kicsik, hogy inkább mp3 lejátszónak hihetnénk őket.
Az elmúlt években sehol nem jelent meg ennyire kézbe simuló, négyzeteshez közelítő külsejű apróság. A döntő csapás még hátravan, mert a mini próról megtudjuk, hogy szétcsúsztatható teljes billentyűzetet is kapott. Biztos nem lehet rajta gépelni, mentegetem fejben a többi gyártót, de nincs igazam, meglepően kényelmes a szövegbevitel a mikromobilon. A lányok imádni fogják, de a fiúk is elvennék tőlük.
Samsung
A készülékeladásokat tekintve világmásodik dél-koreai monstrum több fronton is igyekszik megújítani a mobilkínálat egyhangú téglaformátumát, próbálkoznak tinikre szabott vidám és hölgyeknek kínált ékszertelefonokkal is, most azonban ennél is merészebbet léptek és összeütöttek egy saját mobil operációs rendszert. A Windows, Symbian, Android és iPhone OS mellett, azon a területen, ahol Steve Ballmer szerint is "öldöklő a verseny" már-már pofátlanságnak hat új termékkel próbálkozni.
A Bada névre keresztelt Samsung-platform koncepciója kísértetiesen emlékeztet az új Windowséra: magas integráltság a webes rendszerekkel, elsősorban a közösségi szolgáltatásokkal, valamint cél, hogy lehessen vele játszani is. A Microsoft azért sokkal szebb képernyőket rajzolt, a Bada grafikáját azonnal össze lehet téveszteni bármilyen más mobiléval, mert annyira semmilyen, hogy nem is jut eszembe megfelelő jelzős szerkezet. Az első badás készülék a Wave, ami egyetlen részével tűnik ki a tömegből, ez pedig a lenyűgözően éles, részletgazdag és színhű képet adó képernyő, amely a legújabb AMOLED technológiával készül. A stand hatalmas, a Wave összes funkciója külön bemutatóasztalt és bemutatóembert kapott, nagy marketinghengerre számíthatunk, de érzésem szerint a konkurencia térdei ettől nem citeráznak.
Kiborgszerű külsőt kölcsönöz a Motorola fejen viselhető mobilja viselőjének
Az amerikaiaknál a Backflipnek kellett volna ellopni a szívünket, hiszen az egyedi módon kihajtható teljes billentyűzet és az így felszabaduló képernyő-hátlapon található, laptopokról ismert tapipad, amit így két mutatóujjunkkal kezelhetünk, nagyon szellemes és kényelmes használatot tesz lehetővé - ki gondolta volna, hogy lehet még újat mutatni ebben a formátumban? Tetszett is a kütyü, de sokkal viccesebb volt az a tudományos-fantasztikus készülék, amit a fejünkre sapkaként illesztve robotzsarut játszhatunk. A szem előtt a miniképernyő, a szájhoz mikrofon hajlik, az emberek imádják felpróbálni és az így készült fotókat hazaküldeni a családnak, nade azért azt nem hisszük komolyan, hogy ilyen headsetben fog szaladgálni a város.
Az idősebbeknek szánt telefonokat gyártó Emporia - amelynek egyik készülékét nemrég próbáltuk ki - alaposabban, méltóságteljes standon várta az érdeklődőket. Nem voltak túl sokan, így a konszolidáltan öltözött hoszteszeik azonnal lecsaptak a magányos érdeklődőre, két perc alatt hárman akartak kifaggatni, hogy vajon észrevettem-e, mekkora nagyok a billentyűk? Észrevettem, ahogy azt is, hogy az Emporia legújabb modellje milyen szemtelenül hasonlít korábbi nagyimobil-tesztünk másik alanyára, a MyPhone készülékére. Mentségükre szolgáljon, hogy ez legalább kapható több színben is, ráadásul vízálló kivitelű típussal is előrukkoltak
A Nokiánál valószínűleg elfelejtették, hogy idén is lesz barcelonai seregszemle, így semmilyen újdonsággal nem készültek idén. Ha már így esett, standot sem állítottak, végül is az ismert készülékeiket a boltok kirakataiban is megtekinthetik a márka iránt érdeklődők. Tartottak ugyan egy sajtótájékoztatót, de ott is vigyáztak arra, hogy ne adjanak ki olyan információt, ami átvinné az újságírók ingerküszöbét. (Igaz, a világ első számú mobilgyártója minden évben saját expót rendez, de a legutóbbi stuttgarti rendezvény már majdnem fél éve zajlott le.)
Hiába várták az operás lányok az Apple első emberét
Az Apple sem jött el, habár ők néhány hete már bemutatták a mobilitás jegyében a világra szabadított iPadjüket. A cupertinói cég hiányát legszellemesebben az Opera Mini mobilböngésző marketingesei használták ki: a barcelonai reptéren az érkezési kapukhoz kiállítottak három cuki hoszteszt, egy-egy táblával a kezükben, amelyre Steve Jobs nevét írták - a rendre érkező újságírók és iparági szakemberek pedig hüledezve röhögcséltek a szemtelen fricskán és mindenki készített egy fotót a lányokról, akik szívesen elviszik Steve-et egy körre az iPhone-ra a napokban beengedett Opera böngészővel.
Az MWC-n még egy magyar standra is futotta, ahol négy cég várja a jövendő megrendelőket. Két szoftverfejlesztő, egy hálózati logisztikával és egy mikrohullámú eszközökkel foglalkozó vállalat osztozik a standon, így a témákból adódóan nem a letaglózó látvány dominálja a kiállítási területet, viszont az érdeklődőket Balaton-szelet és Tibi csoki várja a magyar vendégszeretet jegyében.
Balaton-szelet és Tibi-csoki is van a magyar standon
Dankó Sándortól, az egyik fejlesztőcég vezetőjétől megtudtuk, hogy jelenlétüknek maga a jelenlét fontossága az elsődleges oka - számítanak ugyan érdeklődőkre, de nem az üzletszerzés a legfontosabb feladatuk, inkább a konkurenciát figyelik, tartják a kapcsolatot partnereikkel, illetve a munkájukhoz használt eszközök, szoftverek gyártóit keresik fel az újdonságok iránt érdeklődve.