Pornóképek mellett az orvosi, élettani szócikkek illusztrációi és klasszikus képek is áldozatul estek a törlési hullámnak. A tisztogatás az előtt kezdődött meg, hogy a Wikipédiát irányító testületnek esélye lett volna megtárgyalnia az alapító által javasolt változásokat.
A törlési hullámot az amerikai Fox News megkeresése válthatta ki. A hírcsatorna azzal a tervével kereste meg Walest, hogy a Wikimédia Alapítvány támogatóihoz intéz körkérdést arról, hogy mit szólnak a Wikipédia szervereiről elérhető pornográf képekhez. A Fox újságírói a Google-t, a Microsoftot, a Yahoo!-t, a Best Buy-t, a USA Networks-öt, valamint a Ford- és a Craigslist alapítványokat keresték meg.
Nem csak a fotókkal van baj
A Wikipédia képanyaga azért volt aggályos a Fox szerint, mert a házi feladatukat az internet segítségével készítő gyerekek könnyen találhattak szeretkező emberekről, nemi szervekről készült fotókat. A Fox mellett a Wikipédiát 2002-ben elhagyó társalapító, Larry Sanger is aggályosnak találta az enckilopédia szervereire felkerülő képeket. Sanger nem a sajtóhoz fordult panaszával, hanem az FBI figyelmét hívta fel az amerikai törvényeket megsérő képanyagra áprilisban. A helyzet iróniája, hogy a társalapító által törlendőnek gondolt képek egy része nem fotó volt, hanem szexjeleneteket is tartalmazó régebbi műalkotás, például japán fametszetek.
Wales a Foxnak válaszolva elismerte, hogy a képek kategorizálásával voltak problémáik. A rosszul alkalmazott kategóriák miatt olyan olvasók is találhattak szexuális tartalmakat az oldalon, akik megpróbálták azt elkerülni. Az alapító azt ígérte, hogy a Wikimedia Commons vezetőségével együtt új szabályozást dolgoz ki a felnőtt tartalmak kezelésére.
Az alapítói jogaitól is búcsúzhat Wales
Wales akciója nem várt hatásokkal járt. Legalább tizenhárom adminisztrátor hagyta el a szabadon szerkeszthető enciklopédiát tiltakozásul. Az alapító tettei azért háborították fel a szerkesztőket, mert a komoly bürokráciával és vezető testülettel rendelkező oldal szabályait felrúgva kezdett bele a pornóvadászatba Wales.
A közösség kezdeményezte, hogy Walest fosszák meg az alapítói státuszával együttjáró szerkesztői jogoktól. A vita végeztével a Wikipédia atyja maga kérte, hogy a korábbi, mindenre kiterjedő jogosultságát mérsékeljék. Wales továbbra is tudja majd olvasni a mások által törölt szócikkeket, de ő maga már nem távolíthat el anyagokat az enciklopédiából.