Egyre több a magyar e-könyv

Alcor e-könyv-olvasó
Vágólapra másolva!
Nagyot változott a világ a legutolsó e-könyves körképünk óta. A Digitális Irodalmi Akadémia és a Magyar Elektronikus Könyvtár mellett megjelentek olyan boltok, melyek friss, magyar nyelvű digitális köteteket árusítanak. A megvehető könyvek száma még csekély, néhány ezer kötetről van csupán szó, ráadásul ezek is inkább szépirodalmi művek - a szórakoztató irodalomból hatalmas hiány van egyelőre.
Vágólapra másolva!

A Kossuth Kiadó által üzemeltetett Multimediaplaza.com-ot ajánljuk első állomásként azoknak, akik karácsonyra e-könyv-olvasót terveznek ajándékozni. A bolt számos fizetős e-könyv mellett egy 34 kötetből álló ingyenes könyvtárat is elérhetővé tett a látogatóknak. A csomag főleg klasszikusokból - például Jókai Mór regényeiből - áll, arra azonban tökéletesen alkalmasak ezek a művek, hogy kipróbáljuk az eszközt. Ha az itteni kínálatot elolvastuk, akkor pedig a Biblietékában még találhatunk további magyar ingyenkönyveket.

Forrás: [origo]
Majdnem hétszáz kötetet kínál a Multimediaplaza

A Multimediaplaza fizetős kötetei között is a más formátumban ingyen is beszerezhető klasszikusok dominálnak, de még itt a legnagyobb műfaji változatosság. A kínálatban huszonpár romantikus regényt, néhány krimit és útleírást is meg lehet találni. A Kossuth boltjának egy része egy másik kis magyar szolgáltatótól, a Fapadoskönyvtől való, ami kinyomtatható PDF-eket is kínál a könyvekből, sőt a megrendeléseket valódi internetes könyvgyárként ki is közvetíti digitális gyorsnyomdákhoz.

A nehézsúlyú játékos

A Líra és a Bookline által közösen elindított Txtr.hu könyvesbolt azzal a szándékkal indult el tavasszal, hogy a legnagyobb, saját olvasót is kínáló e-könyves szolgáltató lesz a piacon. A siker egyelőre várat magára, a több könyves kiállításon bemutatott Txtr nevű kütyüt a honlap szerint még csak azok kaphatták meg, akik előrendelték azt. A bolt azonban működik, közel ötszáz regényt kínál az érdeklődőknek.

Forrás: [origo]
Gyerekbetegségekkel küzd a Txtr rendszere

A Txtr bolt sajnos megőrizte a könyvesboltok nézelődős, keresgélős vásárlási stílusát: az oldal rendkívül lassú, a beépített keresője pedig teljesen esetlegesen működik. Ha valamit nem dob ki a kereső, az még nem jelenti, hogy nem is kapható a Txtrnél. Míg az életben ilyenkor valamelyik eladónál érdeklődünk, a Txtr esetében a Google-t hívhatjuk segítségül ("könyvcím site:txtr.hu").

Apró boltok is vannak

A hazai viszonylatban óriásinak számító Txtr mellett maréknyi kis, néhányszor tíz címmel rendelkező könyvesboltból válogathatnak a digitális olvasás hívei. Az Adamo Books például a hazánkban kapható e-könyv-olvasókon megnyitható .epub formátumban ugyan csak néhány könyvet kínál, azonban viszonylag sok kötetet tesz elérhetővé PDF-ben. Az alapvetően nyomdai munkálatokra tervezett, minden gépen azonos tördeléssel megjeleníthető dokumentumok nem tökéletesek e-olvasón, de mindegyik típus képes ezeket megnyitni. A bolt leginkább azoknak lehet érdekes, akik a nosztalgia által hajtva nagyobb mennyiségű Nemerét szeretnének birtokolni digitális formátumban.

Mivel a kisebb boltok néhány könyvüket bejuttatják a nagyobb, látogatottabb, ám valamivel drágább e-könyvesboltokba is, ezért a megveszem gombra kattintás előtt érdemes szétnézni a többi üzletben is. Jelen körkép megírása alatt találtunk olyan könyvet, aminek azonos verzióját 990 és 1400 forintért is meg lehetett vásárolni.

Mutatja az utat a science fiction

Érdekes, de másolásvédelemmel nem rendelkező, szabadon másolható és konvertálható könyvekkel még csak a science fiction kiadók próbálkoztak. A sort a Metropolis Média, a Galaktika Magazin kiadója nyitotta azzal, hogy 99 forintos egységáron kezdték kiadni magyar szerzők novelláit. A boltba sajnos nem kerülnek be azonnal a legfrissebb Galaktika magyar írásai, de így is érdemes időről időre szétnézni az új novellák között.

Forrás: [origo]
Ritka a szórakoztató irodalom a magyar e-könyvesboltokban

A sci-fi híreket közlő, blogszolgáltatást üzemeltető SFPortal a héten lépett be az e-könyvesboltok sorába. Az Ebook.sfportal.hu címen található üzlet jelenleg hét regényt - és egy nyitási akciót - kínál másolásvédelem nélkül, kilencszáz forintos egységáron. A vásárló eldöntheti, hogy Kindle-n vagy epubos eszközön szeretné-e olvasni az SFPortaltól megvásárolt könyveit, hiszen mindkét formátumban letöltheti a regényeket. Az üzemeltetők ígérete szerint karácsonyig bővítik a kínálatot, összesen 15 kortárs scifi lesz elérhető. A boltban lehet majd novella antológiákat is kapni, ezek 750 forintba fognak kerülni.

Jövőre nyílik a Sanoma boltja

Nem csak a Txtr akar óriási könyvesboltot, a napilapokkal és netes híroldalakkal is rendelkező Sanoma Budapestnek is vannak jelentős villanykönyves tervei. Az egyelőre csak papírkönyveket kínáló Polc.hu képviselője a november közepén tartott Könyvmarketing Konferencián jelentette be, hogy az ezredik e-könyv megszerzése után indul a bolt. A karácsonyi szezonra várhatóan még nem lesznek villanykönyvek az üzletben, a jövő év elején azonban újabb forrással bővül az e-könyvet is kínáló webboltok listája.

Az e-könyveknek jelenleg két elterjedt formátuma van. Az egyik a Mobipocket (.prc, .mobi, .azw), amit a Kindle olvasó, a Kindle szoftverek és a Mobipocket Reader tud megnyitni. A másik az Epub nevű nyílt szabvány, amit a Sony, Cybook, Iriver kütyük, valamint okostelefonra telepíthető szoftverek tudnak megnyitni. Másolásvédelem nélküli e-könyvet az ingyenes Mobipocket Creator-ral, és a számtalan Epub szerkesztő valamelyikével lehet gyártani, a formátumok közti konvertálásra pedig a Calibre nevű szoftver használatos. Az eltérő formátumok csak akkor okoznak problémát, ha a fájlokon másolásvédelem is található.


Még mindig ingyenkönyvből van a legtöbb

Sem a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), sem pedig a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) nem kínál egyelőre olyan e-könyveket, amelyeket kényelmesen le lehet tölteni az olvasókra. A MEK-en ugyan találhatóak a PDA-kon még divatosnak számító, Microsoft Readerrel megnyitható kötetek, de célszerűbb a Word .doc vagy a HTML formátumú fájlok valamelyikét letölteni az elektronikus könyvtárból, és az ingyenes Mobipocket Creatorral vagy a Calibre konvertálóprogrammal villanykönyvvé alakítani őket. A módszer elsajátítása nem igényel öt-hat percnél több tanulóidőt, és így megspórolhatjuk az ingyenes archívumban is megtalálható művek megvásárlását. A DIA anyagaival kicsit többet kell bíbelődni - néhány kötetbe beillesztettek oldalszámokat, azt célszerű kitörölni - de ezek is e-könyvvé változtathatóak tíz perc munkával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!