Néhány évvel ezelőttig igaz lehetett, mostanra azonban megdőlt az a feltevés, hogy normális internetezéssel nem lehet nagy adatforgalmat generálni. Bár a legtöbb mega- és gigabájtot manapság a torrentezés emészti fel, videómegosztók használatával és online rádiók hallgatásával, azaz teljesen legális tevékenységgel is jócskán fel lehet tornászni az átvitt adatok mennyiségét. Ez leginkább mobilinternet esetén okoz gondot: hiába tesznek lehetővé egyre gyorsabb letöltést a mobilhálózatok, ha mindenki videókat nézne rajtuk, egyelőre nem bírnák el a terhelést, ezért a szolgáltatók zömmel adatforgalmi limitet tartalmazó csomagokban árulják a mobilinternetet.
A korlátlan mobilnet sem az
A hazai mobilcégek közül csak a Telenor kínálatában találhatóak olyan csomagok, amelyeket "korlátlan emailezéshez és böngészéshez" ajánlanak. Ezek között elérhető okostelefonon, illetve PC-hez kapcsolt modemmel való internetezéshez kínált csomagok is megtalálhatóak, de az előfizetőknek mindegyik esetben bizonyos kompromisszumokat kell kötniük. A díjcsomagok leírásában a Telenor jogi nyelvezetű szövegben definiálja a böngészés és emailezés fogalmát. A videomegosztók, netrádiók, és online játékok, nettelefonos szoftverek használata a szöveg szerint már egyéb forgalomnak minősül, a Bittorrent, a fájlcserélők és a letöltőoldalak használatát pedig nem támogatott felhasználásként jelöli meg.
Ezeket a szolgáltatásokat ugyan engedi használni a társaság, de ha az ügyfél nagy adatforgalmat bonyolít videók nézegetésével, vagy letöltéssel, akkor 32 kilobites másodpercenkénti sebességre lassítják elérését, ami nagyjából csak e-mailezésre elegendő. A mobiltelefonos csomagok esetén hét nap átlagában nem lehet túllépni a másfél gigabájtos adatforgalmat (ez viszont nagyjából napi 200 megabájtos, vagyis elég nagy forgalomnak felel meg), a lassítás azonban a hagyományos, képet és szöveget tartalmazó oldalak, és az e-mailek elküldését nem befolyásolja.
A számítógépes mobilnet-csomagok esetében a feltételek bonyolultabbak: itt van olyan csomag, amelyikkel tíz gigabájtig bármit lehet letölteni, illetve van olyan is, amelyik akár havi 400 gigabájt letöltését biztosítja, de csak akkor, ha a letöltés éjfél és reggel 7 óra között történik. Elérhető olyan csomag is, ahol ha az adatforgalom egy hét alatt eléri a másfél gigabájtot, akkor egy napra lassítják le a teljes kapcsolatot, túlhasználat esetén azonban sosem kell fizetni a korlátlanként jelölt csomagok használóinak.
A nonstop nem korlátlan
A Vodafone kínálatában már nincs korlátlan, csak két "nonstop" jelzővel illetett mobilinternet-csomag, melyek 8 gigabájt adatforgalmat tartalmaznak. A hatezer forintos havidíjű internet, és az új netbook vásárlása esetén kilencezerért elérhető netbook-csomag esetében, ha túllépjük a 8 gigás limitet, a szolgáltató nem számít fel túlhasználati díjat, hanem másodpercenkénti 128 kilobitre lassítja az elérés sebességét.
Hasonló módon oldja meg a túlhasználat kérdését a T-Mobile is: ennek a társaságnak a legtöbb díjcsomagját úgy állították össze, hogy az ügyfélnek sosem kell túlhasználati díjat fizetnie, viszont az előfizetésben megállapított határérték elérését követően automatikusan 128 kilobitre lassul az elérése. Ilyen sebesség mellett az [origo] rendes, számítógépekre optimalizált felületének betöltésére több mint egy percet kell várni, bár a mobiltelefonokra szánt felület negyedennyi idő alatt megjelenik.
Extrém letöltőket fékeznek meg a fair use policy-vel
A UPC lakossági kínálatában kizárólag korlátlan internetezést biztosító kábelnetes csomagokat lehet megrendelni, amelyeket csak a fair use policy (tisztességes használati irányelv) keretében korlátoznak - ez utóbbi kifejezéssel azt a gyakorlatot jelölik a szolgáltatók, hogy a nyilvánvalóan extrém használati szokások más elbírálás alá esnek. A szolgáltatónál az [origo] kérdésére elmondták, hogy szerződési feltételeik alapján akkor van lehetőségük lassítani előfizetőik hozzáférését, ha a három havi adatforgalom átlaga meghaladja a havi 300 gigabájtot.
A lassítást azonban nem automatikusan alkalmazzák, csak akkor, ha a nagyon intenzív letöltés rontja egy körzet előfizetőinek szolgáltatási paramétereit. Így előfordulhat, hogy akár a háromszáz gigabájt többszörösét forgalmazó ügyfél sem szenved el semmilyen korlátozást. A UPC tapasztalatai szerint egyébként ma már nem is a letöltés, hanem inkább az intenzív feltöltés terheli le a rendszereket, amelyet például az okozhat, ha valaki éjjel-nappal Bittorrent-letöltéseket futtat otthoni PC-jén.
A Magyar Telekom T-Home márkanevén nyújtott szolgálatásában a legolcsóbb kezdőcsomag mellett jelöltek meg egy gigabájtos forgalmi limitet, a többi szolgáltatást korlátlanul használhatják az ügyfelek. A társaságtól megtudtuk, hogy a DSL- és optikai kapcsolaton nyújtott szolgáltatások esetében nem alkalmaznak semmiféle korlátozást, mivel itt egy-egy ügyfél adatforgalmának intenzitása nem befolyásolja a közelben lakók szolgáltatásainak működését. A T-Home kábeltévés szolgáltatásai esetében tavaly még alkalmaztak 350 gigabájtos fair use policy-t, de idén ezt is eltörölték.
A Digi cégtől cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ, a társaság honlapján publikált szerződési feltételeiben csupán az a kitétel szerepel, hogy a cég abban az esetben jogosult korlátozni ügyfeleinek szolgáltatásait, ha azok tevékenységükkel a hálózat biztonságos működését veszélyeztetik. A renitens felhasználókkal szembeni fellépésre az összes szolgáltató lehetőséget biztosít magának általános szerződési feltételeiben, így ha valaki folyamatosan túlterheli a hálózatot, vagy naponta zaklatja nem jogos problémáival az ügyfélszolgálatot, a szolgáltatók is jogosultak felmondani előfizetését.
Az [origo]-t kiadó Origo Média és Kommunikációs Szolgáltató Zrt. kizárólagos tulajdonosa a Magyar Telekom Nyrt., egyúttal a T-Home ajánlati márka, és a T-Mobile tulajdonosa is.