Erről Viviane Reding, az Európai Unió digitális stratégiájáért is felelős igazságügyi biztosa beszélt hétfőn Brüsszelben. Reding fogalmazása szerint az unió az adatvédelmi szabályok radikális megreformálását tervezi, melynek eredményeként a tagállamok helyi adatvédelmi törvényeit is felülíró, közös szabályozást akar bevezetni.
Meg kell mondani, mit miért rögzítenek
Reding szerint a tagállamok adatvédelmi törvényei szinte kizárólag a Facebook és más online szolgáltatások indulása előtt, többségükben még a kilencvenes években születtek, így az azokban foglaltakat nem lehet hatékonyan alkalmazni a modern szolgáltatásokra.
A biztos javaslatai szerint a jövőben nem csak a közösségi oldalak működtetőinek, de az internetszolgáltatóknak is a jelenleginél szélesebb körben kell majd informálniuk felhasználóikat arról, hogy mely adataikat rögzítik egy-egy szolgáltatás használata során, és azokat milyen módon és célból dolgozzák fel és átadják-e harmadik személynek, például hirdetőknek.
A Facebook is jól járhat a közös szabályozással
"Minden, Európában aktívan jelen lévő közösségi hálózat üzemeltetőjének teljes mértékben be kell tartania az európai adatvédelmi törvényeket. Azoknak a cégeknek különösen nagy felelősségük van, amelyek számára a felhasználóktól kinyert adatokból származik jövedelmük."- hangsúlyozta Reding az amerikai Facebookra utalva a szabályozás lényegét.
Az EU várhatóan a jövő év elején készül el az új adatvédelmi törvényjavaslat tervezetével, ennek hatálybalépéséig azonban akár másfél év is eltelhet - írja a Wall Street Journal. Ha valóban hatályba lépnek a közös uniós szintű adatvédelmi szabályok, az a Facebook munkáját is egyszerűbbé teszi, mivel szolgáltatásaiban nem huszonhétféle előírásnak kell majd megfelelnie, kritikusai szerint ugyanis ennek most nem képes mindenben eleget tenni.
Túl szigorú szabályoktól retteg a Google és a Microsoft
A Microsoftot és a Google-t is tagjai között tudó iparági lobbiszervezetek a Bloomberg Businessweek online gazdasági lap beszámolója szerint felhívta az Európai Unió figyelmét arra, hogy a túlságosan szigorú adatvédelmi előírások bevezetésével árthat a régióban zajló technológiai innovációnak.
"A túlságosan szigorú, szilárd és bürokratikus adatvédelmi szabályok bevezetése hátrányosan érinti majd az európai gazdaságot" - nyilatkozta az illegális szoftverhasználat ellen fellépő BSA, illetve az IAB Europe nevű szervezet tagvállalatai nevében. A technológiai óriásokat képviselő szervezetek az Európai Bizottságnak olyan javaslatokat is továbbított, amelyek implementálásával "egyensúlyba lehet hozni a személyes adatok védelmét és az információk szabad áramlását".