Dollármilliók mentek pocsékba a netkalózok elleni küzdelemben

Vágólapra másolva!
Hasztalanul költöttek el millió dolláros összeget az internetes kalózkodás visszaszorítására az államok, a felhasználókat pedig már a szerzői jog kifejezés hallatán kirázza a hideg. Neelie Kroes, az EU digitális politikáért felelős EU-biztosa szerint a szellemi tulajdon védelmét szolgáló európai szabályozást teljes egészében át kell alakítani annak érdekében, hogy gátat szabhasson a zenék és filmek és digitális könyvek illegális csereberéjének.
Vágólapra másolva!

Erről Kroes egy franciaországi konferencián beszélt a múlt héten. Az Európai Unió digitális stratégiájáért felelős biztosa szerint addig, amíg az unió tagállamaiban a jelenlegi, még az internet előtt megalkotott, elavult szabályozás van érvényben, nem lehet hatékonyan fellépni az internetes kalózkodás ellen, betartatásuk ugyanis akadályokba ütközik.

A szerzői jogtól a hideg futkos az emberek hátán

A biztos szerint hiába költöttek dollármilliókat államok vagy nemzetközi iparági szervezetek az illegális letöltés visszaszorítását célzó kampányokra, ezek csődöt mondtak. Eredményük csupán az lett, hogy az embereket már a szerzői jog kifejezés hallatán kirázza a hideg, inkább egy kijátszandó, nem pedig betartandó szabályt látnak benne. Kroes úgy véli, jelenleg a zeneiparban csak a legismertebb popsztárok tudják fenntartani magukat csupán zeneszámaikból.

Neelie Kroes szerint csak akkor lehet eredményt elérni, ha az unión belül alapjaiban átdolgozzák a szellemi tulajdon védelmét. A biztos szerint egy olyan, a művészeket középpontba helyező szabályozást kell kialakítani, amely kellő rugalmassággal rendelkezik, így a legkülönbözőbb üzleti modellekre is hatékonyan alkalmazni lehet.

Globális adatbázis lehet a megoldás

A biztos egy olyan globális adatbázis létrehozását sürgeti, amelyben a művészek regisztrálhatnák műveiket, és egyértelműen nyomon lehetne követni azok felhasználását, így a jogdíjak kifizetésének útját is. Kroes szerint egyes európai jogtulajdonosok rettegnek az amerikai Netflix online videótéka vagy a nemrég hazánkban is elindult iTunes zenebolt megjelenésétől, de szerinte nem félni kell az újdonságoktól, hanem változtatni a jelenlegi, kedvezőtlen helyzeten.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!