A látványos videofelvételt készítő román Oaida Raul blogján részletesen is beszámolt projektjéről, melynek keretében egy legóból összerakott űrrepülőgépet juttatott harmincötezer méteres magasságba.
Héliumbalommal jutott az űrbe
Raul a játékűrhajót egy héliummal töltött meteorológiai ballon segítségével indította a magasba, amelyre a legón kívül egy extrém sportokhoz szánt, strapabíró kivitelű GoPro Hero kamerát és GPS-nyomkövetőt is rögzített, amely a szerkezet tartózkodási helyéről szolgáltatott információkat. A férfi egy olcsó Kodak videokamerával is felszerelte az egységet, de ez teljesen használhatatlan felvételeket készített - számolt be a blogján.
Az egység földre érkezését egy makettrakétákhoz kifejlesztett ejtőernyő beépítése tette lehetővé, annak érdekében pedig, hogy a kamera a mínusz 50 Celsius-fokos hidegben se mondja fel a szolgálatot, kézmelegítőkkel is ellátta a felszerelést hordozó dobozt készítője.
Szilveszterkor indult útnak a ballon
Raul még tavaly december 31-én, a Németország középső részén fekvő Lauda-Königshofen településének egy tisztásáról indította útnak ballonját. Blogbejegyzése szerint azért nem hazájában bonyolította le a projektet, mert a román hatóságoktól csak rendkívül hosszas procedúrát követően kapott volna engedélyt erre, Németországban viszont a papírmunkát hamar le lehetett tudni.
A ballon felküldésére még tavaly december 31-én került sor, amikor az időjárási viszonyok optimálisak voltak ehhez. A léggömbre applikált felszerelés tízpercenként küldött a földre információkat aktuális pozíciójáról, így egy autóból követni tudták annak útját, bár fél órával az indítás után elvesztették a kapcsolatot az addigra már 18 ezer méteres magasságban lévő eszközzel.
Kétszáznegyven kilométerrel távolabb landolt
Egy órával később érkezett újabb jelzés a ballontól, amely Németország dél-keleti részén, 250 kilométer távolságban landolt egy ritkán lakott körzet erdős területén. Bár a GPS-ből érkező jelzések nyomán Raul és csapata ismerte a landolás helyszínét, a leesett hó miatt csak többszöri próbálkozásra találták meg a felszerelést, amely egyébként sértetlenül úszta meg az utat.
Blogján Oaida Raul már a következő házilagos űrprogramjához keres támogatókat crowdfunding módszerrel: tervei szerint áprilisban egy olyan tárgyat juttat majd az űrbe, amelyre a közösségtől a legtöbb szavazat érkezik.