Óriási jelszógyűjtemény jutott ki az internetre egy orosz hackerfórum szerint. Az adatbázis az online önéletrajzként és szakmai profilként is használható Linkedin közösségi oldalról származik. A kiszivárgott adatbázis több mint 6,4 millió azonosítót tartalmaz, a fórum üzemeltetői azonban csak a titkosított jelszavakat hozták nyilvánosságra, a hozzájuk tartozó felhasználóneveket nem.
Visszafejthető jelszókat loptak el
A webes szolgáltatások úgy szokták tárolni a jelszavakat, hogy azok ne legyenek visszafejthetőek. Jellemzően nem is magát a jelszót mentik el, hanem egy abból képzett karaktersort. Hogy az adatbázisban tárolt adatokból még véletlenül se lehessen visszaállítani a felhasználó jelszavát ezért a képzés során egy állandó karaktersort, ezt hívják sónak (salt), csapnak a jelszóhoz, majd ezután vezetik át a szöveget egy törőkódon. Ez a kódolás a Linkedin esetébena SHA-1 nevű hashkóddal történt.
Ellenőrzéskor a weboldal ugyanezt a műveletet végzi el, és ha a felhasználó által beírt kódsorból ugyanaz a szöveg áll elő a sózás és a törőkód után, mint ami az adatbázisban található, akkor a felhasználót beengedik az oldalra.
A Linkedin esetében az a legaggasztóbb, hogy a kiszivárgásban érintett Securityninja nevű twitterező letesztelte, hogy milyen eredményt ad, ha jelszavát átvezeti a Linkedin által is használt törőkódon. Mivel a két karaktersor egyezett, így a twitterező arra a következtetésre jutott, hogy a közösségi oldal biztonsági rendszerének tervezői visszafejthető módon tárolták a jelszavakat. A Mashable technológiai blog információi szerint háromszázezer jelszót vissza is fejtettek már a hackerek.
Minél hamarabb jelszót kell cserélni
A Linkedin egyelőre nem reagált a hivatalos blogján a kiszivárgásról szóló hírekre. A cég Twitterén viszont közölték, hogy a kiberbiztonsági embereik már vizsgálják a jelszólopási ügyet.
A professzionális közösségi oldalnak több mint 150 millió felhasználója van, így a mostani kiszivárgás csupán a felhasználóbázis négy százalékát érinti. Mivel az incidensben érintett azonosítók listája nem érhető el, így azt javasoljuk minden hazai Linkedin tagnak, hogy cseréljen jelszót. Ha pedig a belépési kódot több helyen is használta, úgy tanácsos a többi helyen is lecserélni azt.