Ötven gigapixeles, vagyis több mint ötvenezer megapixeles felbontású képet készítő fényképezőgépet építettek meg az amerikai Duke Egyetem és az Arizonai Egyetem mérnökei - adta hírül a Nature című amerikai tudományos folyóirat. A készüléknek egyelőre csupán egyetlen prototípusa létezik, amelyet a mintegy hetvenöt centiméter széles és magas, fél méter mély vázba építettek be. A jelenleg kapható mobiltelefonok öt-nyolc megapixeles, egy tipikus zsebfényképező tíz-tizenöt megapixeles, egy profi tükörreflexes modellek pedig legfeljebb húsz-huszonkét megapixeles felbontású fotókat tudnak rögzíteni.
Kis képekből rakja össze az óriási panorámát (a képre kattintva nagyban is megnézheti)
Az AWARE-2 névre keresztelt kamera vázában a fő objektív mellett összesen kilencvennyolc darab mikroméretű,
egyenként 14 megapixeles képérzékelővel szerelt másodlagos digitális fényképezőgép található meg. A miniatűr kamerákat a fő objektív körül egy méhkaptárra hasonlító, félgömb alakú tartó fogja össze, amelynek belső oldalán rögzítették a lencsék képét továbbító vezetékeket. A közel száz minikamera ugyanis különálló módon rögzíti a képeket, ezeket a berendezés bonyolult képfeldolgozó egysége képes összeilleszteni egybefüggő, ötven gigapixeles felvétellé. A kamerarendszer vezérlését bármilyen hagyományos laptopról meg lehet oldani, a képi információk gyors továbbítását gigabites hálózati kapcsolat biztosítja.
A gigapixeles fotótechnológia kifejlesztését az Amerikai Védelmi Minisztérium kutatásokért felelős részlege, a DARPA támogatta. Bár jelenleg egy ilyen kamera megépítése még csillagászati összegeket emészt fel, a Nature-nek nyilatkozó szakértők szerint öt éven belül a megoldás kereskedelmi forgalomban is elérhetővé válhat. A kamera építői szerint a gigapixeles technológia más kiépítésben akár 220 darab másodlagos lencsével is tudna dolgozni, így pedig látószögét is jelentősen lehet bővíteni.
Ebbe a vázba építették a gigapixeles kamerát
Magyarok már nagyobb képet is készítettek
A készülék által készített ötven gigapixeles fénykép ugyan óriási, de egy világrekordhoz nem elég nagy egy felvétele. Már egy magyar csapat is készített a János-hegyi kilátóból olyan képet két évvel ezelőtt, amely hetven gigapixel felbontású. A fotóhoz két fényképezőgépre, és a kamerát automatikusan forgató állványra volt szükség, amelyek egyenként való exponálása az amerikai kamera működésénél jóval több időt vett igénybe. A magyarok hetven gigapixeles képe több mint százötven méter hosszú lenne, ha kinyomtatnák. A világrekordot jelenleg egy Sanghajról készült 272 gigapixeles panorámakép tartja, amit tizenkétezer darab digitális fotóból illesztettek össze.