Kétszer fényesebbek lehetnek azok a LED-ek, amelyeknek fényszóró felületét a természetben látotthoz hasonlóan alakították ki. Az új dizájnt a szentjánosbogarak pásztázó elektronmikroszkópos vizsgálatának segítségébel dolgozták ki. Az Optics Express szaklapban megjelent cikk szerint a rovarokról lekoppintott lencsedizájn 55 százalékkal növeli a LED-ek hatékonyságát.
Az ötletet egy ilyen elektronmikroszkópost fotó adta
"Gyártető alaknak nevezzük azt, ahogy az új élek kinéznek. A pikkelyek éle kiemelkedik és egy ferde, lejtős résszel folytatódik, pont mint egy gyártető" - mondta Annick Bay az EurekAlertnek.
A belga Namur egyetemén kutató Bay francia és kanadai kutatókkal közösen oldotta meg a szentjánosbogár hasáról vett minta LED-ekbe metszését. A tudósoknak mikronos - ez a méter milliomodrészének felel meg - méretekben kellett dolgozniuk, mert az egyes pikkelyek tízszer három mikron méretűek.
A gyártető dizájn energiát fog spórolni az embereknek
Végül a mintát lézerrel tudták belemetszeni a fényforrásba. Az egymással apró átfedéseket kialakító pikkelyek és a köztük futó bordák úgy törik meg a fényt, hogy a zöldessárga tartományból 45 százalékkal többet sugároz ki a LED. A teljes, 55 százalékos teljesítménynöveléshez a tudósok úgy módosították a gyártető alakú mintát, hogy ne csak a zöldessárga fény szóródását segítse.
Bay szerint a szentjánosbogár LED-ek az elkövetkező pár évben megjelenhetnek a piacon. Új típusú fényforrásokra nincs szükség a gyártás elindításához, sőt igény esetén akár a régi LED-eket is át lehet alakítani, csak egy kellően pontos lézerre van hozzá szükség.