Vezető internetes szakértők szerint az elmúlt hónapokban kitört internetes lehallgatási botrány nyomán át kellene tervezni a világhálón működő biztonsági szolgáltatásokat. A Reuters hírügynökségnek több internetbiztonsággal foglalkozó szakértő is úgy nyilatkozott, hogy teljesen újra kell alkotni a világhálón használt biztonsági szolgáltatásokat, hiszen kiderült, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) a legfontosabb titkosításokat képes megkerülni különböző - eleve beépített - biztonsági réseken keresztül.
A biztonsági megoldások lecserélése nem lesz egyszerű, mivel a jelenleg használatban lévő technológiákat honlapok millióin alkalmazzák, és ezek mindegyikét le kell cserélni, mivel nem látják el feladatukat megfelelően.
Matthew Green, kriptográfia professzor, az internet működésével foglalkozó csoport vezetője a Reutersnek elmondta, hogy korábban úgy hitte, hogy az NSA csupán azért fog lobbizni, hogy a webes biztonsági szabványok ne legyenek túl erősek. Azt viszont nem gondolta volna, hogy a szervezet szándékosan hátsó ajtókat rejt a védelmi megoldásokba.
Green szerint az internet működését felügyelő csoport arra fog koncentrálni, hogy a jövőben az alapszintű internetes kommunikáció is minden esetben titkosított formában továbbítódjon a világhálón. Meg kell erősíteni azonban a széles körben, például levelezőoldalakon, fórumokban vagy közösségi szájtokon is használt https szabványt, hogy az ne lehessen könnyen kijátszható, ezáltal a gyakorlatban is legyen képes megőrizni az adatok titkosságát. A professzor szerint az új védelmi protokollokat teljesen a nulláról kell lefejleszteni mindennemű kormányzati közreműködés nélkül.
A világháló alapjainak kidolgozásában is részt vett Vint Cerf ugyanakkor egyelőre nem tudta megítélni, hogy valóba igazak-e azok a hírek, amelyek szerint az NSA a legbiztonságosabb titkosításokat is képes kijátszani. A jelenleg a Google-nél dolgozó szakértő szerint régóta heves vita folyik arról, hogy az internetes kommunikációt inkább védeni, vagy lehallgatni kell, de ezek a viták eddig inkább az adatvédelem irányába dőltek el - legalábbis az Egyesült Államok esetében.
Mike Belshe, egy korábban a Google-nek dolgozó internetbiztonsági szakértő is a titkosítás elterjesztését szorgalmazta az internet működéséért felelős szervezetnél. A Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy kezdeményezése végül az évek során elhalt, mivel "néhány cég jobban tudta érvényesíteni érdekeit a felhasználóknál."
Az internetes címzési rendszer súlyos hibáját felfedező szakértő, Dan Kaminsky szerint komoly problémát jelent, hogy a kriptográfiával foglalkozó szakemberek jelentős része az NSA-nak dolgozik. Nehéz lesz olyan független szakértőket találni, akik egy ilyen magas szintű szabvány kidolgozására képesek.