Az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) tevékenységét átvilágító tanácsadó testület arra sürgeti Barack Obama elnököt, hogy vessen véget az amerikai telefonbeszélgetések szisztematikus naplózásának, és csak bírósági utasításra engedélyezze az azokban való kutakodást - írja a New York Times.
A 300 oldalas tanulmány erősen javasolja azt is, hogy ha külföldi állami vezetőket kívánnak lehallgatni, akkor a műveletet szigorú előzetes tesztnek vessék alá, amelyben számolnak a gazdasági és diplomáciai hatásokkal is, ha a megfigyelés nyilvánosságra kerül.
A lehallgatások engedélyezéséről az elnöknek illetve a tanácsadóinak, és nem az NSA vezetőinek kellene meghozniuk a végső döntést – javasolják a szakértők.
A testület szerint az NSA-nak be kellene fejeznie minden olyan tevékenységet, amely arra irányul, hogy az informatikai felhőben (azaz nem a használó gépén, hanem fizikailag máshol lévő szervereken) tárolt adatokat titkosítással védeni tudja bárki.
Azt is tanácsolják, hogy az Egyesült Államok álljon le azzal a gyakorlattal, hogy a nyilvánosan elérhető számítógépes programok biztonsági réseit kibertámadásokra használja fel. Amerika és Izrael ezt a taktikát is bevetette például az iráni atomprogram nehezítésére, de a szakértők szerint mindez aláássa az amerikai termékekbe vetett világszerte meglévő bizalmat.
A jelentés összességében az NSA alapos meggyengítését célozza, és a hatáskörök jó részét az elnökre, a bíróságokra vagy a kongresszusra ruházná.
A testületet Obama elnök azután kérte fel a vizsgálatra, hogy Edward Snowden, az NSA ügynöke a nyilvánosság előtt kitálalt a hivatal működéséről.