Van olyan tévé, ami kifejezetten focimeccsek megjelenítésében erős? A Samsung idei okostévéinek távirányítójára egy labdás gomb is rákerült, ezzel lehet bekapcsolni a futballmód funkciót. Hasonló megoldás a Sony bizonyos készülékeiben is megtalálható.
Mi történik, ha lenyomjuk a futballgombot? A gyep hirtelen rikító zöld lesz, a pályán futkározó focisták pedig jobban kivehetővé válnak. Bár az Origónak egy drága, ívelt képernyős tévén mutatták meg a focimód működését, az az olcsóbb modelleken is hasonlóan fut.
Ebben a módban bekapcsol a gyors mozgások elmosódását csökkentő - típustól függően 100-1200 hertzes - képjavító üzemmód, a kontraszt és a színek pedig élénkre váltanak. Bár természetellenesen zöld lesz a pálya gyepe, kétségkívül jobban látszanak a játékosok (bár biztosan lesz néző, akit az égetően élénk színek inkább zavarnak). Ilyenkor a hangzás is változik, a beépített hangszórók virtuális térhatásra váltanak, és a tévét vezérlő elektronika a középső és magas hangtartományt is kiemeli, hogy jobban lehessen érteni a kommentátort, valamint hallani a szurkolókat.
Ezenkívül néhány egyedi menü is megjelenik a képernyőn: az egyikkel a kimerevített adásba lehet belezoomolni - ez például a leshelyzetek ellenőrzésekor jó, a másikkal felvételt lehet elindítani. A Samsung idei okostévéi nemcsak antennáról, de a megfelelő HDMI-n csatlakoztatott beltéri egységről érkező adást is rögzíteni tudják, ha rájuk dugnak egy pendrive-ot vagy külső merevlemezt.
A focimód bekapcsolása esetén ráadásul a tévé megjelöl minden olyan pontot a felvételen, ahol akár a kommentátor szövege, vagy a szurkolók üvöltözésének hangereje hirtelen emelkedett - hiszen ez általában gólt, vagy legalább egy izgalmas helyzetet jelöl. A jelölések révén ezeket könnyű visszakeresni. A felvételeket a Samsung tévéje csak saját maga által formázott meghajtóra engedi felvenni, ami azt jelenti, hogy a felvett meccseket csak ugyanazon a készüléken lehet újranézni, az ismerősöknek nem lehet átküldeni a fájlokat. Hasonló szolgáltatás más gyártók, például az LG idei tévéinek többségében is megtalálható.
A focimódba való belépés után a Facebook és a Twitter is elérhető, az utóbbi a drukkereknek praktikusabb, mert például a #WC2014 hashtag (címke) alapján is tudja listázni a legfrissebb twitteres bejegyzéseket a mérkőzésekről. Lehet meccsnézés közben közvetlenül a tévéről a közösségi oldalakon kommentálni a történéseket, de ehhez nem árt egy gyári Bluetooth-billentyűzet. A mai drágább okostévék arra is képesek, hogy egy app feltelepítése után wifin keresztül akár a konyhába vagy a vécébe is közvetítsék az élő műsort.
Ha új tévét szeretne a vébére, a sporthoz a plazmatévé a legjobb, ám annak az a hátránya, hogy világos lakásban nem látható jól és tükröződik - ráadásul egyre inkább kiszorul, alig van választéka. Egy új OLED-tévé is ideális a feladatra, de egymillió forint körüli ára miatt még kevesen fogják választani. A legtöbben így valószínűleg LCD-tévét vesznek.
Mint látható, a focimód nem átverés, hanem viszonylag egyszerű megoldásokon alapuló kényelmi funkció. Ez azt is jelenti, hogy nem szükséges új tévét vásárolni a focimeccsek jobb élvezhetőségéhez. Ha külön focimód nincs is, sok korábbi tévén van sport üzemmód, amely tipikusan a gyors mozgásokat javító algoritmusokat aktiválja.
A több száz hertzes képjavító funkciókat sokan kapcsolják ki, mert ezek elveszik a filmek mozis jellegét, mivel a mozgás folyamatosságának fokozása érdekében extra képkockákat generálnak a meglévők közé. Viszont a tévében közvetített focimeccsek alatt ezeket kifejezetten ajánlott bekapcsolni, hogy a cselek és passzok élesen kivehetők legyenek. Az LG-nél is ezen funkciók bekapcsolását ajánlották figyelmünkbe a sportközvetítések élvezetének fokozásához.
Ha nincs ilyen képjavító funkció a tévében, a kontraszttal, a fényerővel és a színekkel lehet játszani, bár általában “élénk” néven elérhető olyan alapbeállítás, amely fokozza a színek intenzitását. Így ugyan minden természetességét elveszti a lejátszott anyag - mozifilmeket és természetfilmet se így nézzünk -, de jobban láthatók a sportolók.
Ha valakinek nincs HD-csatornákat tartalmazó tévé-előfizetése, a focivébé idejére érdemes lehet beszereznie egy földi sugárzású digitális tévéadások vételére alkalmas antennát, az M1-en ugyanis nagyfelbontásban közvetítik a mérkőzéseket, a közszolgálati adó pedig a MinDig TV-n ingyen fogható. Ez persze csak akkor praktikus választás, ha otthonunkban van beltéri lefedettség, amiről innen tájékozódhatunk.
Csak egy tévé van otthon, de nem akar az egész család meccset nézni? Okosmobillal és tablettel is kiváltható a nagy képernyő.
A telekomos ügyfelek a TVGO app segítségével férhetnek hozzá az általuk előfizetett csatornák műsorához, de a közszolgálati adók műsorát a MinDig TV applikációjával is el lehet érni (itt az iOS-es változat). A világbajnokság mérkőzéseit elvileg a Telesport.hu oldalon keresztül számítógépről is nézni lehet, bár a csütörtöki nyitómeccs alatt az oldal szinte a használhatatlanságig lelassult. A meccsek statisztikáinak és egyéb fontos kiegészítő információinak eléréséhez az Origo saját Foci-vb applikációját ajánljuk, ezt innen lehet letölteni Androidra, innen pedig iOS-re.