A 2006-os tűzijáték-tragédia óta az időjárás kiemelt szerepet kap az augusztus 20-ai ünnepi eseményeken. Nem csoda hát, hogy a katasztrófavédelem a 21-edik századi elvárásoknak megfelelően egy okostelefonokra és táblagépekre kifejlesztett, országosan elérhető, ingyenes alkalmazást hozott létre a veszélyhelyzetek megfelelő kezelésére.
A VÉSZ nevű applikáción keresztül a felhasználók tájékozódhatnak lakóhelyük, úti céljuk, vagy az akár az egész ország helyzetéről. Be lehet állítani, mely területekről kérünk értesítést a kiadott figyelmeztető és riasztási jelzésekről. A rendszer automatikusan is tudja követni a felhasználó tartózkodási helyét, s ennek megfelelően is tud küldeni üzeneteket.
Egy előre megtervezett utazás esetében előre be lehet állítani, hogy egy adott útszakaszról kapjon az ember értesítést. Három értesítési fokozat van az applikációban: tájékoztatás, figyelmeztetés, riasztás, ezeket külön színnel is kezeli a rendszer. Egy értesítés alapesetben 3 napig él a rendszerben, így annak kiadását követően 72 óráig, aki belép az adott területre, megkapja az információt.
A VÉSZ applikáció Android, iOS és Windows Phone alá ingyen letölthető.
Szintén idén készült el a tizedik születésnapját ünneplő Időkép szolgáltatás megújult applikációja. Értesít minket a közelünkben lévő viharokról: ha 20 kilométeres körzeten belül villámlik, azonnal üzenetet kap róla a felhasználó, kattintásra pedig élő villámtérképet tekinthet meg. Ahogy a rendkívüli hírekről is azonnal informál. Az appot megnyitva a főoldalon, felül az aznapi, alatta pedig a következő három napra vonatkozó előrejelzés tekinthető meg. A legfrissebb hírek is helyet kaptak, így ha mégis tévednek a meteorológusok, gyorsan informálódhatunk a valós helyzetről.
A magyarországi riasztási és hőtérkép az alkalmazás alján kapott helyet, illetve egy UV-térkép nyáron. Újdonságként egy “Mit vegyek fel?” ablakot is beleépítettek azoknak, akik a reggeli készülődés során megakadnak. A menüből lenyitható a tíznapos előrejelzés, a riasztások, a felhasználói észlelések, a webkameraképek, illetve a beállítások. Meghatározhatjuk miről, milyen rendszeresen, milyen hálózatról kérünk értesítést. A helyinformációk bekapcsolásával ez az app is követi a helyzetünket, s ehhez mérten tájékoztat.
Mi is hozzájárulhatunk a tájékoztatáshoz: az észlelések menüpont alatt pár perc alatt megadhatjuk, hogy egy adott helyszínen milyen az idő, mennyi az aktuális hőmérséklet, megjegyzést írhatunk, szelfizhetünk, vagy fényképet tölthetünk fel.
Az Időkép alkalmazás iOS-re, Androidra és Windows Phone-ra is ingyen letölthető.
Szeretné megörökíteni a tűzijátékot okosmobillal? Ez ma már nem probléma, de igényel némi előkészületet a művelet. Eleve érdemes keresni egy olyan helyet, ahová le tudjuk támasztani a kezünket vagy a telefont: ez lehet akár egy korlát vagy villanyoszlop is. Erre azért van szükség, mert az éjjeli sötétben hosszabb záridővel kell fotózni, így a fotó is könnyebben bemozdul.
Automatikus vaku? Kapcsoljuk ki. HDR-funkció? Ezt is. Ha van a telefon beépített menüjében éjszakai mód, arra érdemes átváltani. Ha nincs - például az iOS esetében -, egy olyan fotós appot kell letölteni, amely tartalmaz vagy ilyen módot, vagy manuálisan át lehet kapcsolni lassú záridőre. Androidra például az ingyenes A Better Camera app alkalmas erre a célra (ebben a Night módot kell aktiválni), iOS-en a Camera+ vagy a ProCam appokat lehet éjjeli fotózásra használni - ezeknél is a Night néven szereplő üzemmódot kell bekapcsolni.
Windowsos telefont használóknak a Nokia Camera appjának használata javasolt a rendszer beépített alkalmazása helyett. Miután a legtöbb windowsos telefon itthon eleve Nokia gyártmány, valószínűleg a legtöbben eleve ezzel fotóznak. Videót szeretne készíteni a tűzijátékról? Erre a feladatra is a fenti appok alkalmasak, éjszakai módba kapcsolva. A fotó vagy videó készítése előtt érdemes manuálisan egy pontra állítani a kamera fókuszát, hogy a különböző alakzatok feltűnésekor a telefon ne kezdje újból keresni az élességet, akkor ugyanis ideiglenesen újból és újból életlen lesz a kép.
Akik a tömegközlekedést választják az ünnepi rendezvények helyszíneire, illetve a hazajutáshoz, azoknak jól jöhet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) alkalmazása. Az augusztus 20-ához kapcsolódó programokhoz külön honlapot is létrehoztak, ahol az ajánlott útvonalakról, megközelítési lehetőségekről tájékozódhatunk, a forgalmi változásokat nézhetjük meg, akár térképen is.
A BKK Info idén költözött át okostelefonokra, táblagépekre, egyelőre windowsos mobilokon nem elérhető. Ugyan a szolgáltatás számítógépes és mobilos böngészőből eddig is elérhető volt, hozzájuk képest az app már riasztások küldésére is képes. Állandóan kéznél vannak a legfrissebb járatinformációk: így ha egy általunk használni kívánt jármű forgalmában változás vagy zavar történik - akár műszaki okokból, akár mert egy baleset történt -, láthatjuk, milyen módosított útvonalon közlekedik, vagy hogyan oldották meg a pótlását.
A telefonokra push üzenetekben küldenek riasztást a BKK operátorai, ami azt jelenti, hogy a készüléknek nem kell állandóan ellenőriznie, hogy jött-e új üzenet, a rendszer csak akkor létesít mobilnetes kapcsolatot, ha riasztás érkezik - ezért az akkumulátort sem meríti számottevően a használata.
Meglepő módon az alkalmazásba nincs beépítve a járatok menetrendje, kizárólag a forgalmi változásokról lehet értesülni belőle. Ahogy útvonalat sem tudunk tervezni vele. Azonban profilunkhoz hozzárendelhetjük a gyakran használt járatokat, így kimondottan azokról kapunk tájékoztatást. Angol nyelven is elérhető az app.
A BKK Info app ingyen letölthető iOS-re és Androidra.
Mint minden évben, vélhetően az idén is hatalmas tömeg indul majd meg Budapest és a Balaton irányába, hogy részt vegyen az ünnepi rendezvényeken. Ez a tömeg általában az esti tűzijáték után egyszerre indul meg hazafelé. Bár a Google Térkép is rendelkezik forgalomfigyelő és azt megjósló algoritmusokkal, az olyan ideiglenes útlezárásokkal, mint a rakpart lezárása, a magyar EgérÚt vagy a Waze közösségi szolgáltatásai alkalmasabbak.
Az EgérÚt ugyanis nem csak algoritmusokat használ a forgalom megjósolásához, hanem emberi operátorai is frissítik a lezárásokat és a forgalmi viszonyokat. A Waze esetében is a felhasználók mozgásából kapnak - anonimizált - információt az üzemeltetők, de azt az appot kevesebben használják, ezért lehet jobb választás az EgérÚt. A Waze előnye, hogy hazafelé tartva elküldhetünk egy linket az otthoniaknak, amelyben szerepel, hogy épp hol vagyunk, s körülbelül mikor érünk haza.
Az EgérÚt ingyen letölthető iOS-re, Androidra és Windowsra.
A Waze ingyen letölthető iOS-re, Androidra és Windowsra.