Irigyli az iPhone 5s-sel készített lassított felvételeket? Ennek alapját egy olyan megoldás képezi, amely másodpercenként 120 darab képkockát rögzít, ezek lassú visszajátszása biztosítja a szuperrészletes lassított felvételeket.
Ehhez képest a Tokiói Egyetem és a Keio Egyetem fejlesztői egy olyan kamerát fejlesztettek ki, amely másodpercenként 4,4 billió darab képkockát tud rögzíteni.Egy ilyen felszereléssel olyan jelenségek is vizsgálhatóvá válnak, amelyek egy másodperc töredék részén át zajlanak: ilyen sebességgel ugyanis már nagyjából a fénysebesség hatodával lehet megörökíteni bármilyen mozgást.
Napjainkban a professzionális célokra általában használt nagy sebességű kamerák általában másodpercenként ezres nagyságrendben tudnak képeket rögzíteni. Az új kamerával akár kémiai reakciók lezajlását is meg lehet örökíteni.
Felbontását tekintve a világ leggyorsabb digitális kamerája nem veheti fel a versenyt egy iPhone-nal, mivel csupán 450x450 pixeles felbontású felvételeket tud rögzíteni - írja a Phys.org tudományos hírportál.
A japánok szupergyors kamerája egyelőre hatalmas, nagyjából egy négyzetméternyi helyet foglal el a laboratóriumban, így mobil felhasználásra nem alkalmas, bár kompaktabbá tétele a fejlesztési tervek között szerepel.
A készülék femtofotózási technológiát használ a szupergyors exponálásra: néhány femtomásodpercig (ez 10-15 másodpercet jelent) világítja meg lézerrel a tárgyat, a visszaverődő fényt pedig a kamera érzékelője 4,4 billió képkockában rögzíti másodpercenként.
A femtofotózásról korábbi cikkünben részletesen olvashat, néhány éve ugyanis az amerikai MIT kutatói egy hasonló elven működő kamerát alkottak meg, az azonban csak egybillió felvételt tudott rögzíteni egy másodperc alatt.