Júniusban már bemutatta az Apple új mobilszoftverét, de az iOS 8 hivatalosan csak szerda este vált elérhetővé, noha a rendszer végleges verziói már több hete elérhetők voltak különböző torrentoldalakon. Úgy tűnik, mindenki az Apple szerverein lóg, a telepítő letölthetősége szerda este óta sem sokat javult, széles sávon is legalább háromnegyed órás, egy órás procedúrára érdemes számítani. Az, hogy milyen méretű telepítőt kell letölteni, függ a használt készülék típusától, és az azon lévő rendszertől is.
Az iOS 8-ba az Apple sok olyan újítást épített be, amelyek a mindennapi használatot is megkönnyítik. Ebben a szoftverben van mód arra, hogy a rendszer beépített virtuális billentyűzetét ugyanúgy lecserélhessük, mint az androidos készülékeken. A Swype nevű népszerű app ingyenesen letölthető iOS-re is, az alternatív billentyűzetet pedig a Beállítások menü Általános pontjában, a Billentyűzet sor alatt tudjuk bekapcsolni.
Parancsokat és kérdéseket ugyan magyarul még mindig nem lehet feltenni a Sirinek, de diktálni már igen: a beszédfelismerő nagyjából a Google-éhoz hasonló hatékonysággal használható. A könnyen érthető mondatokat elég kevés tévedéssel felismeri, de azért még közel sem tévedhetetlen. A Siri iPhone 4S vagy újabb telefonon, illetve iPad 3-nál újabb táblagépeken érhető el.
Elég sokat könnyít a használaton, hogy a képernyő tetejéről lehúzható értesítőfelület az új iOS-ben már bevitelt is lehetővé tesz. Ha valaki ránk ír Facebookon, nem kell a válaszadáshoz megnyitni a közösségi oldal appját, rögtön az értesítő képernyőn bepötyöghetjük a választ. Timelaps felvételek rögzítésével bővült a kameraalkalmazás tudása, emellett a fotók beállításai egyszerűbben finomhangolhatók.
Az iOS 8 viszonylag széles körben használható, az iOS 7-et használó készülékek közül csak az iPhone 4-et nem támogatja, a négyéves modellre a nyolcas rendszert már nem lehet felrakni. Az iPhone 4S és újabb Apple-mobilok futtatják az új iOS-t, és a szoftver felmegy az iPad 2-re vagy az annál újabb tabletekre, például a Minire és az Airre. Az iOS 7-hez hasonlóan a 8-ast is a 2012-es vagy újabb iPod Touchokra is fel lehet installálni.
Tesztelőnk egy iPad 2-n és egy iPad Minin próbálta a nyolcas iOS-t, egyik eszközön sem találtunk zavaró jelenségeket.
A tavaly megjelent iOS 7 elég sok felhasználónak okozott bosszúságot: a feltelepített rendszer a régi, iPhone 5 előtti készülékeket lomhává tette, a korábbi állapot visszaállításra azonban nem volt mód. Az iOS 8-ról sem lehet házilag visszaváltani a 7-re.
A telepítés nagy helyigényét leszámítva komolyabb felhasználói panaszok az új rendszerről még nem érkeztek, bár az egészségügyi és sportszenzorok támogatásához szükséges HealthKit/Egészség alkalmazás egy szoftverhiba miatt egyelőre kimaradt az iOS 8-ból, pedig eredetileg a rendszer része lett volna.
Az Origónak egy Apple-szervizben elmondták, hogy ennek ellenére érdemes lehet várni az átállással a következő alverzió megjelenéséig, amiben az esetleg jelentkező hibákat kijavítják. Az iOS 8 legfontosabb újdonságait Mac számítógéppekkel együttműködve, az OS X Yosemite rendszer október végi megjelenése után lehet majd kihasználni. Az új rendszerben a szülők saját bankkártyájukkal tudnak játékokat vásárolni a gyerekek iOS-es eszközeire, a megvett appok, filmek vagy zenék pedig hat családtaggal meg is oszthatók.
Egyelőre csak részben lehet használni a rendszer legnagyobb durranását, a Handoff funkciót, amely az iPhone-ok, iPadek és Mac számítógépek között biztosít folyamatos kapcsolatot. Támogatásához nem csak az iOS 8-ra, de a számítógépen az október végén érkező Mac OS X Yosemite operációs rendszerre is szükség lesz. Ha ezek rendelkezésre állnak, akár az iPaden vagy a Macbookon is lehet fogadni a bejövő hívást, vagy választ írni az érkező SMS-ekre.
Kétféle módon: az iOS rendszerből közvetlenül a Beállítások menü Általános pontjában, a Szoftverfrissítés pont alatt. Lehet számítógépről is végezni a letöltést és telepítést, ehhez az iTunes kliensprogramra van szükség.
Ha csatlakoztatjuk az iPhone-t vagy iPadet, az iTunes megkeresi az új verziót, és felkínálja a letöltés és telepítést. Ehhez USB-kapcsolatra és rendesen feltöltött akkumulátorra van szükség. Előfordulhat, hogy a frissítéskor olyan hibaüzenet jelenik meg, hogy a frissítést nem lehet elvégezni. Ilyenkor ki kell kapcsolni a készüléket, és úgy dugni bele a számítógéphez kapcsolt kábelt, hogy közben lenyomva tartjuk a Home gombot. Ekkor a készülék helyreállítási módba vált át.
Ez minden beállítást töröl a készülékről, alaphelyzetbe állítja azt, ami az esetek többségében megoldja a frissítési problémákat. A törölt beállításokat és appokat az Apple számítási felhőjéből egyszerűen vissza lehet állítani.
Egyik kollégánk iPhone 5S készüléke 5,7 gigabájtnyi szabad tárhelyet igényelt ahhoz, hogy feltelepüljön rá az iOS 8. A nagy tárhelyre azért van szükség, mert a frissítés egy tömörített fájlban érkezik, amelyet ki kell csomagolni magán az iPaden vagy iPhone-on.
Mi a teendő, ha nincs elég szabad hely a telepítéshez? Lehet törölni appokat, zenéket vagy fotókat. A másik lehetőség, hogy a számítógépen keresztül, iTunesszal végezzük a frissítést, ilyenkor a telepítőcsomag kicsomagolása nem közvetlenül az eszközön történik. Ha így sincs elég hely, érdemes biztonsági mentést végezni az iTunesszal (a számítógépen): ez a jobb felső sarokban, a saját eszközünk nevére kattintva felnyíló menüben érhető el. Ezt követően alaphelyzetbe kell állítani a készüléket (Beállítások, Általános, Visszaállítás). Az üres háttértárú eszközön a frissítés elvégezhető, utána pedig minden app és adat visszaállítható a számítógépen lévő mentésből.