Melyik a legdrágább ma kapható okosmobil a magyar szolgáltatóknál? Természetesen az Apple csúcsmodellje, az iPhone 6 Plus. Még a legolcsóbb,16 gigabájtos modellből is 240 ezer forintot kérnek el, nem véletlenül várunk el sokat tőle.
A Telekomtól kölcsönkapott telefon doboza fehér és semmitmondó, már csak ahogy kiveszem belőle a telefont, rögtön feltűnik, hogy hatalmas: nincsenek lapátkezeim, de keresztben még így is könnyen átérem ujjaimmal a telefont. Viszont a 6 Plus zavaróan hosszúkás: a Samsung előző tepsimobiljánál, a Note 3-asnál hét milliméterrel, a Note 4-esnél fél centivel hosszabb.
Ráadásul a Note 4-esben a kompaktabb házba egy még nagyobb képernyőt tudtak belezsúfolni a koreai tervezők. Ahogy az fotónkon is látszik, az eddigi legnagyobb iPhone egy szűk női farmerzsebből félig kilóg, de még egy férfinadrágból is kilátszik, míg a Samsung inkább csak a női zsebből türemkedik ki ormótlanul, a férfiból csak kicsit.
Megkértünk egy sor különböző magasságú és testsúlyú kollégát, hogy a farzsebében az iPhone-nal üljön le: egyikük esetében sem görbült el a telefon. Viszont egycentis hosszúságú hajamat többször is becsípte telefonálás közben, az erről szóló legenda tehát nem kamu.
A képernyők mérete azonban majdnem azonos, egy kézben tartva mindkettőt nagyon nehéz használni, mert a kijelző felső részét legfeljebb csak egy profi kosárlabdázó képes elérni óriási ujjaival. A Samsung telefonjainál sok kritika érte a műbőr tapintású hátlapot, ehelyett az Apple a fém készülékházat részesíti előnyben.
Meglepő, de tesztelőnk tapasztalatai szerint a hatalmas iPhone-nal nem lehet villogni: a 6 Plusra a szerkesztőség néhány iPhone-osa és pár grafikusa figyelt fel, az ismerősök közül viszont önmagától senki. Ez nem csoda, a kijelző oldaláról nézve ez a telefon ugyanúgy néz ki, mint akármelyik androidos tepsimobil, csupán a fém hátlapon lévő almás logó árulja el, hogy nem az.
Ez a fotókon nagyon jól mutat, de a mindennapi használat során egyáltalán nem volt praktikus, ahogy a lekerekített szélei sem. Ezek miatt a hatalmas telefon nagyon könnyen kicsúszik a kézből. Az iPhone 6 Plus csaknem 16 centi hosszú és 8 centi széles: nehéz stabilan fogni, ha mondjuk fél kézzel szeretnénk felismertetni a Home gombbal az ujjlenyomatunkat.
A telefonhoz már rögtön a vásárláskor érdemes venni egy jófajta, minél bumszlibb kivitelű gumitokot, hogy ne csússzon ki a kezünkből. Ez legalább elrejti a telefon alsó és felső részén lévő csúf műanyag betéteket is: ezek egyébként hasznosak, mert a mobil- és a wifiantennákat választják el a hátlap többi részétől a jobb vétel érdekében. Ettől viszont még cseppet sem szépek.
Az első iPhone-ok megjelenésekor messze az Apple gyártotta a legjobb képernyőjű telefonokat, mostanra ez nincs így: a nyár óta kapható LG G3-as mobilban és a Samsung Galaxy Note 4-esben is nagyobb felbontású a képernyő.
Az iPhone 6 Plusba csak egy full-HD-s (1920 x 1080 pixel) kijelző került: ennek ellenére a képminőséggel nincs baj, hiszen azt már a G3-as bemutatásakor kiemeltük, hogy egy telefon képernyőmérete mellett alig lehet már észlelni a különbséget ilyen felbontásoknál. Az öt és fél colos kijelzőn bármilyen videó és játék jól néz ki, és a beépített hangszóró is nagyon jól szól, bár az új iPadhez hasonlóan itt is nagyon könnyű eltakarni a kezünkkel.
Lehet már kapni telefont húsz és negyven megapixeles beépített kamerával, ultra-HD videózási lehetőséggel is. Ehhez képest a legdrágább iPhone-ban is nyolc megapixeles kamera dolgozik, full-HD-s videóval. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az Apple mobilja gagyi lenne, az új kamera ugyanis nagyobb fényerejű, optikai képstabilizátort is tartalmaz, és speciális fókuszmegoldás került bele, amely nagyon gyorsan élesre állítja a felvételt. A kép tehát jó minőségű lesz, a mérete azonban nem lesz óriási, mivel viszonylag kicsi a felbontás. Ultra-HD-s videót pedig szinte senki nem tudna min megnézni, így ezt is felesleges hiányolni a telefonból. Egyébként elég jó minőséget produkál - ahogy az kiderül az iMagazin.hu által iPhone 6 és 6 Plus mobilokkal forgatott videóból is.
Kétségkívül az Apple ujjlenyomat-felismerő megoldása a legjobb most a piacon: ujjaink közül minél többet érdemes regisztrálni a Touch ID felületén, hogy szükség esetén akármelyikkel fel tudjuk oldani a képernyőzárat. Nem tudhatjuk, melyik esik majd kézre akkor, amikor épp három szatyor lesz a kezünkben. A ujjnyomok felismerése egyébként flottul működik, a rendszer nagyon ritkán hibázik, ha előtte szakszerűen vetetjük fel vele ujjbegyünk egyedi vonásait.
Sokkal többet számít az iOS 8.1 rendszer jó optimalizáltsága: az Androiddal ellentétben az Apple szoftvere nem több ezer féle, hanem csak néhány modellen fut, nyilván a legjobban a legújabb, leggyorsabb iPhone-okon. Az iPad Air 2-vel ellentétben az óriási iPhone-ba továbbra is csak egy gigabájt memória kerül, de ez így is elegendő minden app zökkenőmentes futtatásához.
Bár a saját telefonom évek óta androidos készülék, sokszor használtam iPadet, és a korábbi iPhone-okat is, ezért a jól bevált appokat a legtöbb esetben a konkrét beállításokkal átemeli az iCloudból a telefon. A hétköznapokban szinte teljesen ugyanazokat az appokat használom mindkét platformon: Gmailt, Facebookot, Instagramot, Google Térképet és a Feedlyt.
Miben nyújt többet élményben az iOS? Őszintén szólva ilyen alapszinten nem sokban. Viszont sokkal több és jobb játék és más, szórakoztató alkalmazás érhető el rá, mint Androidra. És az iPhone 6 és 6 Plus egyaránt izmos hardvert tartalmaz, ezért minden játék szépen is fut rajtuk - ennyi pénzért persze ez a minimum.
Az összes eddigi iPhone-nal az volt a bajom, hogy nagyon hamar lemerültek: ez a problémájuk leginkább az utóbbi években megjelent típusoknál csúcsosodott ki, ezek mellett ugyanis már jó pár androidos tepsimobil megjelent, amelyek egy töltéssel akár két napig is bírják.
Nos, az iPhone 6 Plust vásárlóknak biztosan nem lesz gondjuk az állandó töltögetéssel, a telefon stabilan hozza a kétnapos üzemet még egész nap bekapcsolt wifivel és 4G-vel is. A látványos 3D-játékok ezt a telefont is jobban merítik - ahogy az összes okosmobilt -, de nem tudtuk egy nap annyit nyomkodni, hogy lemerüljön.
Az iPhone 6 Plus nem olcsó telefon, árához érdemes hozzászámolni a 8-10 ezer forintos tokot is, ezt szerintünk az új formatervű Apple-mobilok esetében kötelező tartozékként kellene előírni. Ezért cserébe remek üzemidőt ad, hatalmas - még a Samsung tepsimobiljainál is nagyobb - méretei azonban drágasága mellett sokak kedvét elvehetik a vásárlástól.
Ha valaki nincs rákattanva arra, hogy a buszon, villamoson ülve folyamatosan mobilján játsszon, megelégszik a Facebook, e-mail és chat, vagy a hírolvasás lehetőségével, annak szerintem felesleges megvennie az iPhone 6 Plust, de még a sima hatos változatot is: androidos, windowsos riválisokból jóval olcsóbban vehet magának megfelelőt. A 6 Plus a fanatikus mobilozóknak való, meg is kérik az árát, és nem csak emiatt lesz szükség rá egy mély zsebre.