A hackerek svájci bicskájaként ismert Metasploit szoftver az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) a Tor-hálózat felhasználóinak azonosítására használta fel - írja a Wired. Ezen a hálózaton ugyanis titkosítva zajlik az adatátvitel, és az adatok sem állandó útvonalon érnek célba.
A nyílt forráskódú alkalmazást eredetileg arra a feladatra fejlesztették ki, hogy hálózatok gyengeségeit lehessen feltárni vele. Készítői folyamatosan gyűjtik és listázzák a különféle szoftverek és operációs rendszerek sérülékenységeit: azokat a potenciális behatolási pontokat, amelyeken keresztül a támadók hozzáférhetnek kiszemelt célpontjaik számítógépeihez. Nem csoda, hogy az alkalmazást rengetegen használják: bűnözők és biztonsági szakértők is, a Wired szerint ezért is lehet a hackerek svácjibicskájának nevezni.
Az FBI munkatársai egy 2012-es akciója keretében használt először egy olyan kódot, amelyet a Metasploit-projekt keretében dolgoztak ki - értesült a Wired. Ezzel képesek voltak a böngészőkben lévő Flash bővítmény sérülékenységét kihasználva beazonosítani a Toron keresztül drogokkal vagy gyermekpornóval kereskedő - egyébként visszanyomozhatatlan kilétű - felhasználókat. Akciójuk során három, a világháló sötét szegletében működő weboldalt is le tudtak kapcsolni.
A többszintű titkosítást használó Tor-hálózatot kifejlesztését kezdetben az amerikai haditengerészet finanszírozta. Nemcsak számítógépes bűnözők, hanem emberi jogi aktivisták, kiszivárogtatók, újságírók is használják világszerte – ahogy azok az elnyomó rezsimek igája alatt nyögő országokban élő inzternetezők is, akik szeretnének hozzájutni a legfontosabb információkhoz és megosztani a véleményüket világhálón.
Éppen ezért találják aggasztónak a Wired által megkérdezett szakemberek, hogy az FBI-nak sikerült feltörnie a rendszert, hiszen ezentúl semmi sem gátolhatja meg a nyomozóirodát, vagy más országok titkosszolgálatait, hogy segítségével bárkit levadásszanak, aki a meglévő politikai rendszer ellen lép fel.