A NASA egyre nagyobb sikerrel juttat ki a Földön kívülre különböző robotokat, majd teszi le őket például a Mars felszínén. Attól azonban nagyon messze vagyunk, hogy hús-vér űrhajósok lépjenek a vörös bolgyó felszínére.
Ezen segít a NASA és a Microsoft együttműködése, amely még öt éve kezdődött. Az Ops Labs szakemberei fejlesztik a jobbnál jobb robotirányító rendszereket az űrhajózási hivatalnak. A programoknak köszönhetően az űrhajók és az olyan robotok, mint a Robonaut 2 vagy az Athlete, egy Oculus Rift virtuális sisakkal vagy a Kinect mozgásérzékelő szenzoraival vezérelhetőek.
A Rifttel egy komoly probléma adódott, hogy kizárja a közvetlen környezetet: ezt a problémát a Microsoft HoloLens szemüvege megoldotta. Olyan mint az Oculus Rift sisak és a Google Glass szemüveg ötvözete. A képernyő áttetsző, így látszik benne a szoba, de viselője elé egy virtuális, háromdimenziós ábrát képes kirajlzolni.
A holografikus technológiát felhasználva a csapat létrehozta az OnSight szoftvert, amely a marsjárók által készített 3D-s felvételeket fűzi össze, majd a HoloLens szemüvegével vetíti ki azt a szemüveg használója köré a szobába.
Így a tudósok virtuális sétát tehetnek a Mars felszínén, megvizsgálhatják a talajt, könnyebben felmérhetik a tájat, a távolságot, majd alkotják meg azok alapján a bolygó térképét. A HoloLens érzékeli, hogy hol van a felhasználó számítógépe, kivágva azt a virtuális világból. Az egér pedig könnyedén navigál akár a monitoron, akár a virtuális térben.
A NASA szakemberei akár közösen is dolgozhatnak egy adott terület feltérképezésén: a felhasználók különböző színű, holografikus sziluettként látszódnak a virtuális térben.
Ugyan korábban is volt lehetőségük, hogy a felvételek alapján figyeljék meg a képződéseket, mint egy kutatás kimutatta, ha képek alapján vagy holografikus ábra szerint ugyanazt a területet kell feltérképezni, teljesen eltérő eredményeket kapunk. A NASA 17 tudósa kétszer olyan jól meg tudta határozni a távolságot, és háromszor olyan jól megbecsülte a tárgyak irányát, ha a virtuális térben vizsglódtak.
Az emberi érzékelés összetett: nem megszokott környezetben a saját test elhelyezkedését és arányait használjuk mértéknek, a távolság, vagy annak meghatározására, hol is vagyunk éppen. Az észlelt képet az agy feldolgozza, majd a tájról alkotott mentális képet elmenti.
A tervek szerint az OnSight szoftverét már idén tesztelik folyamatban lévő műveleteknél: nem csak a Mars felszínének feltérképezése, de a Curiosity rover irányítása is könyedebbé válhat vele. A program fejlesztése viszont még nem ért véget, a későbbiekben más bolygók felfedezésénél is hasznosíthatnák tudását.