Minden korábbi bemutatójánál érdekesebb és látványosabb show-t hozott össze a Microsoft szerda este a készülő Windows 10 premierje alkalmából. Ezúttal az előadók nem mélyedtek el túlzottan az átformálódó Start menü működésének részleteiben, inkább az Apple premierjeit jellemző pörgős előadásokat tartottak. Még a végére is volt meglepetésük: kiderült, hogy az új Windowst már holografikus szemüveggel is lehet használni. Ehhez hasonló szerkezetet korábban senki sem látott.
A Microsoft sikeresen elkápráztatta a fél világot, mostanra azonban megjelentek a bejelentés első elemzései, amelyek már sokkal józanabbul ítélik meg a redmondi cég helyzetét. Sorra vesszük a Windows 10-et fenyegető kockázatokat.
A szerdai bejelentés legfontosabb híre, hogy a Microsoft ingyen adja majd a Windows 10-et azoknak a felhasználóknak, akik legális Windows 7-et vagy annál újabb szoftvert használnak. Az így megszerzett szoftvert korlátlanul lehet majd használni azon a gépen, amire feltelepítették, nem fog lejárni idő előtt. A cég korábban is tett hasonló gesztusokat, a Windows 8-at például a megjelenést követő első hónapokban néhány ezer forintért lehetett megvenni.
Összességében azonban egy operációs rendszer ingyenessége már nem akkora dobás, mint amekkora néhány évvel korábban lett volna. Az Apple gépeit használók nagyjából két és fél éve ingyenesen frissítenek a Mac OS X újabb kiadásaira. Táblagépet vagy okostelefont sem vesz senki szoftver nélkül, és az Android és az iOS frissítéseiért sem kell külön fizetni. Az, hogy ez most már a Windowsnál is így lesz, inkább felzárkózásnak tűnik, nem igazi forradalomnak.
A cég úgyis olyan ügyesen építi be a saját szolgáltatásait, hogy lehetőleg majd tőle bérelnek tárhelyet az emberek, így a szoftver ára helyett a szolgáltatásokból pótolja majd a bevételeit: az Office online megvehető kiadásához például már korlátlan felhőtárhely is jár.
Kizárólag a Windows 10-et futtató eszközökkel lesz lehetőség egy újfajta számítógépes eszköz, a holografikus szemüveg használatára. Az új szoftver premierjére érkező HoloLens tulajdonképpen a virtuális sisak és az okosszemüveg keveréke. Előnye, hogy lehet benne látni a külvilágot is, nem csak a digitálisat, viszont látványos virtuális tájat képes kirajzolni az ember elé. Akár Mars-béli táj, akár Minecraft-építmények is kirajzolódnak látóterünkben, egy másik képen a konyha falára virtuális recepteket rajzol a gép. A tárgyak háromdimenziósak, a holoszemüveggel a fejünkön körbe is lehet járni őket.
A HoloLens Redmondban bemutatott prototípusa még hatalmas, bár a Microsoft azt ígéri, hogy a végleges modell sokkal kompaktabb lesz, még így is nehéz elképzelni, hogy mondjuk a konyhában, főzés közben egy síszemüveghez hasonló berendezést viselünk majd az arcunkon. A Forbes amerikai üzleti lap szerzője például szkeptikus a HoloLens átütő sikerét illetően. Szerinte a Microsoft az Xboxszal debütált Kinect mozgásérzékelő kamerát is az emberek mindennapi életét megreformáló eszközként tálalta, ez azonban nem valósult meg. Bár a Kinect is lehetővé tenné, hogy távirányító nélkül, hangparancsokkal tévézzünk az Xbox One konzolon, a valóságban mindenki csak ugrálós játékokkal használja, újabban pedig már azokból sincs sok.
A Wired cikke szerint is lenyűgöző újdonságokat mutatott be a Microsoft, a bökkenő csupán ott van, hogy a verseny, amire szánja ezeket, már rég lezárult. A szituációt remekül illusztrálja az Austen Allred Twitterjére feltöltött fotó a redmondi bemutatóról: ezen jól látszik, hogy az újságírók többségének ölében egy-egy Apple számítógép van. Igaz, ez némileg torzít a valóságon – hiszen aki nem amerikai internetes tudósító, annak nem feltétlenül van drága MacBookja –, a helyzetet mégis remekül illusztrálja.
A Wired szerzője szerint az iOS és az Android mostanra már uralja a mobileszközök piacát. Ez azért komoly baj a Microsoftnak, mert akármilyen jól is lehet majd használni a Windows 10-es számítógéppel a Windows 10 okostelefonos változatát, annyi pluszt biztos nem tud nyújtani, hogy valaki eladja az Androidját vagy iPhone-ját, és egy ilyen készüléket vásároljon.
Pedig az eladási számok alapján a legtöbb potenciális vásárló már megvette valamelyik rivális gyártó termékét, és azt évekig fogja használni – táblagéppel például több évre tervez a tipikus vásárló, ami azt is jelenti, hogy sokan csak majd a Windows 10 utódjának megjelenésekor terveznek cserét.
Ha pedig nincs elég eszköz az emberek kezében, a fejlesztők nem fognak appokat készíteni rájuk. Ez jelenleg különösen nagy gond a Microsoftnak: fontos online szolgáltatók applikációi hiányoznak a mobilos és számítógépes szoftvereinek appboltjából. A helyzet valamelyest biztosan javulni fog a Windows 10-zel: az erre készülő appok már futni fognak a Windows 10-es mobilokon, táblagépeken és az Xbox One konzolon is, tehát az elérhető eszközök száma biztosan emelkedik, vonzóbb lesz a fejlesztők számára.
Meglepően sokat vár a cég az Office mobilverziójától. A többek közt Wordöt, Excelt és Outlookot tartalmazó programcsomag lebutított kiadása eddig is elérhető volt a cég mobilszoftverében, de a mobilos Windows 10-be már teljes funkcionalitású verziók kerülnek. Ennek egy táblagép esetében még van is haszna, de azt nehéz elképzelni, hogy valaki miért akarna windowsos telefont venni egy beépített Office kedvéért. A bejövő táblázatok, dokumentumok megjelenítésére már most is léteznek appok, óriási táblázatokat pedig valószínűleg senki sem a miniképernyőn áll neki szerkeszteni.
Csütörtök esti cikkében a Forbes is ekézi a Windows 10-et. Adam Hartung cikke szerint a készülő rendszerrel az a legnagyobb baj, hogy a Microsoft olyan emberekkel teszteltette, akik amúgy is hűséges felhasználói, és a Windows 8-at használnak - legalábbis a bemutatón vetített képsorok erre utalnak. A szerző szerint ez öreg hiba, helyesebb lett volna a már rég iOS-t vagy Androidot használók körében vizsgálódni arról, milyennek szeretnének egy Windowst. Hartung úgy gondolja, hogy a hűséges felhasználók véleménye nyomán születő változtatások húzzák ki a céget a bajból, hanem pont a más platformra váltóké segíthetne ebben.
A Microsoft tévesen gondolja, hogy az emberek arra várnak, hogy végre minden eszközükön Windows fusson. A felhasználókat ez nem érdekli, ők mindegyik kütyüből megveszik a legszimpatikusabbat, nem fogják kidobni a meglévő iPadjüket és androidos mobiljukat csak azért, hogy egyetlen platformra váltsanak. Hartung úgy véli, hogy a Microsoft a bemutató alapján egyszerűen úgy tesz, mintha nem akarna tudomást venni arról, hogy van két nagyon is sikeres riválisa a piacon.