A vírusirtó szoftveréről ismert AVG kiberbiztonsági cég kutatói nagyon trükkös mobilkártevőt fedeztek fel, amely androidos mobilokra képes feltelepülni.
A PowerOffHijack.A névre keresztelt kártevő Android 5.0-nál régebbi rendszereken tud aktiválódni. Egy rendkívül ötletes, de hatékony megoldást alkalmaz a felhasználók átveréséhez: úgy módosítja a rendszert, hogy átvegye az irányítást a bekapcsológomb felett - olvasható az AVG blogján.
Ezzel a technikával képes imitálni az okostelefon kikapcsolását: lejátssza az Android kikapcsolásakor megjelenő animációt. A készülék azonban valójában nem kapcsol ki, csak a kijelzője sötétül el. A telefon egyéb moduljai aktívak maradnak, a mobil képes titokban hívást indítani vagy a beépített kamerával fotót, videót rögzíteni.
Bár a kártevő az AVG szerint legalább tízezer eszközt fertőzött meg, ezek döntő többsége azonban kínai felhasználók mobiljaira települt, mivel kezdetben ázsiai appboltokban terjesztették a kártevőt. A fertőzött androidos mobilokat csak az akkumulátor kivételével lehet teljesen kikapcsolni, már ha a készülékből egyáltalán kivehető a telep, és nincs fixen beszerelve.
Zelenák János, a Secfone nevű magyar titkosítótechnológia szabadalmának feltalálója szerint a kikapcsolást szimuláló kártevő működésének kulcsa, hogy kiemelt, rootnak nevezett jogosultságot kell szereznie a futó programok között. Csak ilyen magas szintű jogosultsággal lehet olyan rendszerszintű funkciók felett átvenni a vezérlést, mint például a bekapcsológomb által indított folyamatok.
Alapesetben azonban egy alkalmazás nem szerezhet ilyen jogosultságot az androidos mobilon, hacsak annak gazdája saját maga el nem végzi a "rootolást", vagyis nem szerez a rendszer módosításával legfelsőbb szintú jogosultságot a saját telefonjához. Ha ez az eset nem áll fenn, például az Android-rendszerben lévő esetleges rések kiaknázásával szerezhet ilyen jogosultságot egy kártevő. Az AVG ismertetőjében ugyan szerepel, hogy a kártevőnek meg kell szereznie a jogosultságot, ám azt nem részletezik, hogy milyen módon teszi meg ezt. Nagyon valószínű, hogy csak régebbi Androidnál képes erre, melyeken nincsenek telepítve a hibákat orvosló frissítések - magyarázta Zelenák.
A szakértő szerint nagyon fontos lenne tudni, hogy miként próbál kiemelt jogosultságot szerezni a program a fertőzött rendszereken, mert ebből lehet megítélni a veszélyességét. Ha ugyanis például nem “rootolt” mobilokat nem tud támadni, a felhasználók többségére nem jelent veszélyt. Egyébként "rootolt” mobilok esetében is van módszer a jogosultságok kézben tartására, de ehhez elég jól kell érteni a mobilokhoz.
Az AVG ismertetője szerint a kártevő egyszerűen átírja azt a függvényhívást, ami az androidos mobilok kikapcsolási funkcióját hívja meg. Ezt követően a funkció felett a kártevő gyakorol teljes kontrollt. Az eredeti kikapcsoló függvény helyett ő maga fut le, ezért valójában nem kapcsol ki a készülék. Zelenák János szerint azonban ha egy program már ilyen jogosultságokkal rendelkezik, az nem csupán a kikapcsolás szimulálására, de bármilyen más feladatra, például adatok, jelszavak ellopására is alkalmas.
Az iPhone estében egy hasonló rendszert az Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok, és Jacob Applebaum biztonsági szakértő lepleztek le. Zelenák ezt veszélyesebb problémának ítéli, ugyanis a kiszivárgott dokumentumok alapján a Dropoutjeep nevű technika gyárilag működhet minden iPhone készüléken, és lehetővé teszi azok kompromittálását, akár kikapcsoltnak látszó állapotban is, bár csak legfeljebb néhány száz méteres távolságból. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az iPhone-ból nem szerelhető ki egyszerűen az akkumulátor.
A rendszer veszélyességét mutatja, hogy a Forbes cikke szerint a rendszer hatékonysága döbbenetes: iPhone estében a kompromittálás sikeressége 100 százalékos volt, azaz egyetlen egy olyan iPhone sem akadt, amelyik esetében kudarcot vallottak volna – függetlenül bármely körülménytől, így attól is, hogy a felhasználó telepített-e bármilyen védelmi vagy kódoló szoftvert.
Természetesen Edward Snowden kiszivárogtatása óta az iPhone-nak több változata is megjelent, nincs kiszivárgott információ arról, hogy az új rendszerek esetében milyen változtatások vagy fejlesztések zajlottak ezen a téren - véli a szakértő.