Sokan szeretnek olyan helyzetekben szelfit készíteni, amikor az nem lenne indokolt: ezzel nemcsak saját, hanem mások életét is veszélyeztethetik. A héten zárult le az Amerikai Nemzeti Közlekedésbiztonsági Ügynökség (NTSB) vizsgálata, amely megállapította, hogy tavaly májusban egy Cessna 150K kétszemélyes kisrepülőgép is nagy valószínűséggel felelőtlen szelfizés miatt zuhanhatott le. A balesetben a pilóta és utasa is szörnyethalt.
Valóban szemet gyönyörködtető fotókat lehet készíteni a magasból, ám az utasszállító repülőgépek pilótafülkéjében szinte mindenhol a világon tilos az elektronikus eszközök használata: a pilóták a szelfizéssel rengeteg szabályt megszegnek, és az utasokat is veszélybe sodorják. Csak az Egyesült Államokban három repülőbalesethez is vezetett ezen szabály figyelmen kívül hagyása.
Tavaly áprilisban Courtney Sanford járműve áthajtott a szomszédos sávba az autópályán, teherautónak ütközött és az útról lesodródva kigyulladt. A teherautó 73 éves sofőrje sértetlenül hagyta el a baleset helyszínét, Sanford azonban életét vesztette. A hatóságoknak a nő barátai mondták el: Sanford közvetlenül a baleset előtt egy szelfit tett közzé Facebook közösségi oldalon. “Szomorú emlékeztető ez mindenki számára: az autóban a vezetésre kell figyelni.” - mondta a rendőrség szóvivője.
A 21 éves Oscar Otero Aguilart Mexikóvárosban érte a halál, amikor töltött fegyverrel pózolt egy önportréhoz, és a kibiztosítatlan pisztollyal véletlenül fejbe lőtte magát. Aguilar az eset előtt két barátjával iszogatott, akik közül az egyiket azonnal őrizetbe vette a rendőrség, a másik elmenekült a helyszínről. A végén kiderült: kizárható az idegenkezűség gyanúja, a szelfit a Facebookra szánta a fiatalember és így halt meg.
A portugáliai, 140 méter magas Szikla-fok (Cabo da Roca) a fotósok és turisták kedvelt célpontja, mivel ez Európa legnyugatibb pontja, ahol a szárazföld találkozik az Atlanti-óceánnal. Egy lengyel házaspár a csúcson, a biztonsági korláton átmászva próbált látványos, közös szelfit készíteni a szakadék pereménél, ám megcsúsztak és lezuhantak - mindezt 5 és 6 éves gyermekeik szeme láttára. Holttestüket az időjárási viszonyok miatt csak másnap tudták felhozni a mélyből. A gyerekekre lengyel diplomaták vigyáztak a rokonok megérkezéséig.
Hasonlóan járt egy lengyel diáklány is, aki Sevilla egyik nevezetességénél, a Triana híddal a háttérben próbált hatásos szelfit készíteni. A 24 éves lány átmászott a védőkorláton, majd egyensúlyát elvesztve a hét méterrel lejjebb lévő betonútra esett. Másnap belehalt sérüléseibe.
A 17 éves amatőr fotós Xenia Ignatyeva éjszaka mászott fel egy 9 méter magas szentpétervári vasúti hídra, hogy drámai fotót készítsen magáról. A híd alatt álló barátnője végignézte, ahogy a fiatal lány a kép elkattintása után kibillent egyensúlyából, átesett a peremen, zuhanás közben csak egy nagyfeszültség alatt álló vezetékben talált csak fogódzkodót, majd a betonon landolt. Földet érése után még pár másodpercig még élhetett. Vele egykorú barátnője sokkot kapott az eset láttán.
A spanyol Andujar város pályaudvarán állomásozó vonat tetejére mászott fel egy 21 éves férfi barátjával, hogy önportrét készítsenek. Miközben a legjobb beállítást kereste, véletlenül hozzáért a nagyfeszültségű vezetékhez, a kisülés következtében lerepült a vonat tetejéről. Mire kiértek a mentők a helyszínre, már nem tudtak rajta segíteni: a fiatalember életét vesztette. Barátját súlyos áramütéssel szállították kórházba, ő túlélte a történteket. A város polgármestere háromnapos gyászt rendelt el.
Négy diák autóval indult a Tadzs Mahalhoz India nemzeti ünnepén. A huszonéves fiatalok út közben kitalálták, hogy merész önportét készítenek a vasúti síneken, háttérben a közeledő vonattal. Ez sikerült is: még időben átugrottak a szomszédos sínpárra, azonban nem számoltak az ellekező irányból érkező vonattal. Hárman életüket vesztették, az egyetlen túlélő elmondta: a közösségi oldalra szerették volna feltölteni a látványos képet.
A 13 éves Karen Hernandez egy mexikói nemzeti parkban, az El Tunal folyó partján szerette volna megörökíteni magát, de megcsúszott, vízbe esett, és az erős áramlatok miatt már nem tudott a felszínre úszni. A helyszínre érkező mentőcsapatok másfél órával később húzták ki holttestét a folyóból.
Tavaly júniusban, India északi részén, a Baes folyó partján diákok egy csoportja szelfizett, mikor egy hirtelen érkező ár 24 diákot elragadott. Mint kiderült, a 15 kilométerrel feljebb található Pandoh gát minden előzetes figyelmeztetés nélkül megnyílt és hatalmas mennyiségű vizet engedett át: ez okozta a tragédiát. A vízszint több métert emelkedett pillanatok alatt.
Sokan még akkor is hajlandók extrém helyzetekben önportrét készíteni, amikor teljesen tisztában vannak ennek kockázataival. A jelenség hátterében az állhat, hogy a szinte mindenapossá váló Facebook-használat mellett az emberek érzelmileg is érintetté válnak, szeretnének minél vonzóbb képet kialakítani magukról a közösségi oldalak által - ennek érdekében pedig hajlandóak nagyon messzire is elmenni.