Debrecenben mérkőztek meg egymással szombaton a visegrádi országok középiskolai diákjai és az általuk fejlesztett robotok. A First Lego League (FLL) nemzetközi robotika-versenysorozat közép-európai elődöntőjében a 9-16 éves fiatalok mérték össze tudásukat - a húszból hat magyarországi és három határon túli magyar csapat szállt ringbe.
A jövő műszaki zsenijei négy versenyszámban mérték össze kreativitásukat és felkészültségüket: a nemzetközi zsűri értékelte a robotok kinézetét, hogy mennyire jól hajtották végre a versenypályán a feladatokat, a csapatmunkát és a prezentációt. Ugyanis nem csak programozási készségeikről adnak számot a fiatalok, de minden évben egy adott tematika köré szerveződő kutatási projektet kellett létrehozni és bemutatni.
Idén a tanulás jövőjére kerestek innovatív megoldásokat a versenyzők. A legjobb három projekt között volt egy mobilapp, amely a normál szöveget alakítja át a diszlexiások számára kifejlesztett betűtípusra, a vívók technikáját monitorozó edzéstámogató rendszer és a diákokat tanulási stílusuk alapján csoportokba rendező szoftver is. Ebből is jól látszik, hogy a nem éppen szokványos oktatási megközelítést képviselő versenysorozat milyen lélegzetelállító újításokra inspirálja a jövő mérnökeit és tudósait.
A tét a müncheni döntőbe jutás volt: végül két cseh, egy lengyel és egy szlovákiai magyar csapat képviseli majd régiónkat. A kassai TalentumSAP vitte el a szervező National Instruments (NI) különdíját is. Az erőpróba világszerte 80 országban mintegy 265 ezer diákot mozgatott meg.
A verseny kísérőprogramjai szintén arra keresték a választ, hogy miként lehet bevezetni a diákokat a műszaki és természettudományok izgalmas világába: a kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyértelműen megerősítették, hogy a robotprogramozási versenyhez hasonló gyakorlatias kihívásokkal kell támogatni a jövő műszaki értelmiségének képzését.
A First Lego League első hat helyezettje: