Nem akármilyen játékot hozott létre az Elemental Path, a 3D-nyomtatott dinoszaurusz ugyanis az első kognitív játék, amely az interneten keresztül az IBM szuperszámítógépéhez, Watson "agyához" csatlakozik.
A mesterséges intelligencia segítségével felismeri és megérti az emberi beszédet, és képes válaszolni is. A Friendgine beszéldfelismerő szoftverével látták el, hangja olyan, mintha Szabó Gyula mesemondó és a Star Wars-karakter Yoda hangját ötvözték volna.
Nincs másra szükség, meg kell nyomni a dinó hasát és már lehet is beszélni hozzá. A játék az interneten keresztül Watson felhő alapú kognitív rendszeréhez csatlakozik, így azonnal kibányássza onnan a választ és kimondja. Sőt alkalmazkodik a gyerek egyéniségéhez, idővel megismeri és megjegyzi ízlését, érdeklődési köreit, például hogy mi a kedvenc színe, milyen ételeket szeret, miben jó.
Vicceket is tud mondani, visszakérdez, rejtvényekkel és tematikus kérdésekkel tanítja számolni, betűzni a tulajdonosát, fejleszti a szókincsét. Gyakorlatilag együtt nő fel a gyerekkel, mindig korának megfelelő nyelvezetet használ és olyan beszélgetéseket kezdeményez, közben pedig egyre jobban megismeri.
A szülők mobileszközeiken követhetik végig a gyerek fejlődését, teljesítményét, sőt azt is láthatják, hogy milyen kérdéseket tett fel a dinoszaurusznak. A CogniToys alapötlete, hogy a gyerekekkel való beszélgetés során tanultakat mind rögzíti a rendszer, az adatokat pedig kielemzik - persze csak a szülők engedélyével és anoním módon.
Az első CogniToy játékot most száz dollárért, azaz 27 ezer forintért vásárolhatjuk meg a cég Kickstarter-kampánya keretében - egyelőre csak zöld színben. Az igényelt 50 ezer dollárt kevesebb mint egy nap alatt elérték, ha sikerül 100 ezer dollárt gyűjteni, újabb két színből is választhatnak az érdeklődők. A pénzt a játék továbbfejlesztésére és a sorozatgyártásra költik. Az első darabokat novemberben szállítják.
Az IBM tavaly év elején alapította meg a Watson Groupot, az új üzleti csoport célja, hogy felhő alapú kognitív számítási technológiákra építő alkalmazásokat és szolgáltatásokat fejlesszenek és dobjanak piacra. A mobilapp fejlesztők versenyén több száz jelentkező közül választották ki az Elemental Path-t, amely így hozzáférést kapott Watson "agyához".
Az IBM 2011-ben mutatta be először szuperszámítógépét, akkor a Jeopardy amerikai vetélkedőn az addigi két legjobb játékossal mérte össze tudását és győzött. Egy évvel később egy New York-i kórházban segített az orvosoknak felállítani a diagnózist - a legjobb eredményeket az onkológiai osztályon, a rákos betegek kezelésénél mutatta. Idén pedig egyre több alkalmazással és programmal kötik össze, a ChefWatson app egy receptkereső app.