A vírusvédelmi szoftvereiről ismert vállalat innovációs laborja a barcelonai Mobil Világkongresszuson ki is állította a szemüveg prototípusát.
Kifejlesztői szerint a digitális korban az embereknek védenie kell magukat a fejlett arcfelismerő algoritmusoktól. Az utcákat és tereket egyre több térfigyelő kamera figyel. Az Erzsébetvárosban működő, kilencven kamerás térfigyelőrendszert nemrég bemutattuk: bár ott - adatvédelmi okokból - nem alkalmazzák, a felszerelt kamerák és vezérlésük alkalmas lenne arcfelismerő képességgel.
Köztéri arcfelismerő kamerákat a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatala (NAIH) szerint egyelőre nem lehet Magyarországon működtetni. Egy ilyen megoldással további fejlesztésekkel akár követni is lehet emberek mozgását a városban - az AVG kísérleti szemüvege pedig ez ellen nyújthat védelmet.
Az AVG szerint új szemüvege nem csak a térfigyelő kameráktól, hanem attól is megvédi viselőjét, hogy lefotózzák egy okostelefonnal.
Vastag keretében infravörös fénytartományban sugárzó világító diódák vannak, ezek fénye szabad szemmel nem látható. Az AVG bemutatója szerint, ha az orrnyereg felett, valamint a szemek körül világítanak az infravörös diódák, az elkészült felvételen a Facebook algoritmusa nem képes arcot detektálni.
Bizonyos kamerák alkalmasak az infravörös tartományú fényt kiszűrni, ezeknél a fentimódszer nem vezet eredményre. A második megoldás, ha a keretet olyan speciális fényvisszaverő réteggel látják el, amely a vakuból jövő fényt egyenesen a kamerába irányítja vissza.
Az ilyen felvételen a szemüveg neonszerűen világítónak látszik - és ugyancsak akadályozza az arcot felismerő algoritmusok működését. Ez a módszer sem minden esetben működik, például ha nem vakuval fotóznak, vagy a fényképezőgép, kamera nagy dinamikatartományú fotózásra is alkalmas.
Az AVG azonban hangsúlyozta, hogy egyelőre csak kísérletezik az arcfelismerést blokkoló megoldásokkal, a szemüveg fejlesztése közel sem fejeződött be.