A jövő téli lábbelijében már a legnagyobb jégben is magabiztosan lépkedhet majd annak viselője, a Torontói Rehabilitációs Intézet és a Toronto Egyetem kutatói ugyanis megtalálták a tökéletesen csúszásgátló cipőtalp elkészítéséhez - írja a Gizmag.
A kanadai kutatók által fejlesztett cipőtalp sarkahőre lágyuló poliuretán műanyagból készül, keresztirányban azonban üvegszálakkal erősítenek meg.
A műanyagba öntött üvegszálakat kettévágják, így a az üvegszálak kilógó végei - ezekből több tízezer van - mikroméretű ékként szolgálnak: az a feladatuk, hogy tapadást biztosítsanak. A kutatók szerint a gumitalpban hagyományos padlón vagy az utcán ugyanolyan érzés közlekedni, mint egy hagyományos cipőben, pedig az üvegszálas talprész egyébként a csiszolópapírhoz hasonló tapintású.
Nem mindennapi körülmények között tesztelték a cipőtalp képességeit: egy hidraulikus lábakkal tetszőleges irányba bedönthető szobában.
Itt azt a feladatot adták ki az önkénteseknek, hogy maradjanak állba a dülöngélő padlón. A biztonság kedvéért biztonsági hámot viseltek, a szoba falait pedig kipárnázták. A szobát mindig addig a szögig döntötték meg a hidraulikával, amíg a tesztszemély cipőtalpa nem kezdett el csúszni. A tesztek során az újfajta cipőtalpat viselő tesztelők sokkal tovább tudtak stabilan állni a padlón a hagyományos lábbelit viselőknél.
A téli szuperlábbelik gyártása egyelőre azért nem kezdődhet meg, mert további fejlesztések szükségesek a talp strapabíróvá tételéhez. A jelenlegi prototípusok ugyanis többszöri haszálatot követően elvesztik különleges tapadóképességüket.