Összegzés
Amiért szerethetjük:Akár egy 50 feletti felsővezető is előveheti zsebéből egy elegáns fogadáson az Alcatel új készülékét. Senki sem fogja megszólni, ha kellő távolságból szemléli. Az Idol 3 ugyanis kimondottan mutatósra sikeredett. Olyannyira, hogy egy középiskolás zsebében sem ciki, sőt még arcoskodni is lehet vele. Arról már nem is beszélve, hogy mindezt
60 ezer forint körüli áron kínálja a már évek óta kínai tulajdonú Alcatel.
Rendhagyó, inkább szubjektív, mint szakmai tesztet készítettünk. Egy napig 20 éves lányom használta a készüléket, aztán másfél napig jómagam, az 50 feletti újságíró nyomkodta a masinát. Az Idol 3 helyzetét nehezítettem, hogy a saját iPhone 4 és a céges LG G3 telefonokkal hasonlítgattam össze a mobil tudását.
Az Idol 3 a legújabb Android szoftvert futtatja, így gyorsan feláll a rendszer a bekapcsolás után. Pár mozdulat a Gmail-fiók beállítása, majd a telefonkönyv és a webes könyvjelzők is betöltődnek Chrome-ban - így a számok és az elmentett oldalak szinkronizálásával sem kell már bajlódni.
A hetvenes évek végén hatalmas sikert értem el az akkori NSZK-ból behozott sztereo Grundig kazettás rádiómagnóval. A gyorsan összerántott házibulik állandó kelléke volt. A kétszer 7 watt 2 óráig elég hangerőt biztosított. Ha most lennék fiatal, ugyanígy elegendő lenne az Idol 3.
A gyártó is nagyon büszke arra a két első hangszóróra, amely a telefont gazdagítja.
Tényleg félelmetesen szól a díjnyertes JBL-audiorendszer, akár 40 éve a hangbőröndöm. Aki tehát zenehallgatásra megy rá, nem csalódik, fülhallgatón is kristálytiszta és erős hangzást produkál a telefon.
A márciusban bemutatott Idol 3 kétféle méretben kapható, az Origóhoz a kisebb, 4,7 colos HD kijelzős modell jutott el (az 5,5 colos tepsimobil már megkapta a ma már minimális elvárásnak számító full HD felbontást).
A 13 megapixeles, nagy fényerejű (f 2.0) hátlapi lencsék által készített fotók jók, de csak az okostelefon képernyőjén nézegetve. Ha már egy monitoron pörgetjük végig a képeket, előjönnek a hibák: gondok vannak a részletességgel, pixeles a kép, különösen, ha összevetjük ugyanabban a helyzetben mit produkált az egy évvel korábban bemutatott LG G3 szintén 13 megapixeles kamerája:
A fotózásnál számtalan beállítási lehetőség van, szinte már úgy érzi az ember, hogy egy profi fényképezőgéppel szerelték fel.
Az előlapi kamera nagy látószögének (84°) köszönhetően akár egy kisebb tömeg belefér a szelfibe, legyen szó baráti társaságokról, kollégákról vagy egy focicsapatról. A Fast Face Focus (gyors arcfókusz) szoftver 0,15 másodperc alatt felismeri az arcokat.
A videózásnál viszont többet nyújt az LG G3.
A rögzítendő videofelvétel ugyanis nem megállítható, majd folytatható az Alcatelen. Magyarán egy sportmeccset, előadást nem tudunk megszakításokkal, de egy fájlba felvenni. Ritka igény, de van, akinek fontos lehet.
A kérdés, hogy az Idol 3 a maga 60 ezer forintos árával tud-e versenyezni az alacsony- és középkategóriás piaccal.
A külföldi oldalak a Moto G-t nevezik komoly ellenfélnek,
de ez a készülék nálunk nincs bent a magyar operátorok kínálatában, így ha másért nem is, de a szervizelés miatt kevésbé lenne jó döntés, hiszen az Alcatel mobilját megkapjuk garanciával együtt.
De mit is tud ennyiért az Alcatel Idol 3?
A műszaki adatok fétisében szenvedők számára néhány ismérv: mindkét modellt gyors mobilnetezést biztosító 4G-s LTE-támogatással szerelték fel. Van még GPS, Bluetooth, WiFi, valamint NFC is. A microSD-kártyát 128 gigabájtos kapacitásig támogatja a készülék.
Az akkumulátor kétezer milliamperórás. Az Alcatel azt állítja, hogy ezzel
másfél napot is kibír a telefon.
Nos, ez akár igaz is lehet, ha nem nyúzzuk sokat. Készenléti üzemmódban tényleg alig eszik valamit, még a 3. napon is be tudtam kapcsolni, de ki az, aki azért vesz okostelefont, hogy aztán ne használja?
Végére hagytuk azt a fejlesztést, amire méltán büszkék az Alcatelnél. Bárhogy tartjuk a telefont, lábára áll, mármint a képernyő. Praktikusan, ha fordítva vesszük elő a zsebünkből, akkor fordul egyet a képernyő. Ezzel akár még csajozhatunk is, mondván: sosem állunk fejre.
A kérdés már csak az, hogy a kártyafüggetlenül vélhetően 60 ezer forintba kerülő telefon mennyi lesz a hazai szolgáltatóknál - az Alcatel közlése szerint ugyanis mind a három nagy cégnél kapni lehet majd az Idol 3-at.
A készülék mindenesetre segíthet a kínai cégnek megerősíteni 4. helyét a világpiacon. A prémiumkategóriás kinézettel érkező mobiltól pedig azt is remélhetik, hogy Európában is jelentősen növekszik majd az eladás. Itt ugyanis csak az 5. helyen állnak.