Csótányrobot már volt, mint ahogy távirányítású kiborgcsótány is. Olyan svábbogár azonban, amely a veszélyzónákban rekedt túlélőket keresi fel, méghozzá egy drón adatai alapján, még nem.
Eddig, legalábbis.
Az Észak-Karolinai Egyetem kutatói ugyanakkor most kifejlesztettek egy olyan csótányt, amelynek a hátára apró kis adóvevőt tesznek, hogy az állat azon beérkező, illetve kiküldött adatok alapján tájékozódhasson és menthessen emberéleteket.
A tudósok tervei szerint az állatok háborús övezetekben vagy földrengés sújtotta területeken lennének bevethetők elsősorban. Egy felbocsátott drón küldene jeleket a rovarok kibernetikus alkatrészeinek a terep adottságairól, a bogár agya pedig a beérkezett információk alapján irányítaná a csótány mozgását.
Amikor a rovar veszélybe került emberek közelébe kerülne, azonnal jelt adna a pozíciójukról, így a mentők tudnák, hol kell ásni.
A csótányok, mivel aprók, gyorsak és minden kis résen képesek betuszkolni magukat, szinte bármilyen romos környezetben is képesek megtalálni a túlélőket. Továbbá az sem nagy baj, ha elpusztulnak, mert szinte végtelen mennyiségben állnak rendelkezésre.
A kutatók már tesztelik a kiborgcsótányokban rejlő lehetőségeket, és bár az állatok felszerelése egyelőre csak a túlélők által keltett zajokat érzékeli, később finomabb szenzorok is helyet kaphatnak a svábbogarak hátizsákjain.