Csak a megjelenés napján több mint tízmillióan frissítettek Windows 10-re, és a visszajelzések eddig rendkívül pozitívak.
Korábban már bemutattuk, hogy milyen újításokat hoz az operációs rendszer, most pedig azt vesszük sorra, hogy milyen új, játékosokat érintő funkciókkal gazdagodott.
A Windows és az Xbox kapcsolata szorosabb, mint valaha, de annak is érdemes fontolóra venni a frissítést, akinek nincs konzolja.
Van egy nyomós érv a számítógépes játék mellett: DirectX 12. Az operációs rendszert és a grafikus hardvert összekötő vezérlőfelület legújabb, Windows 10-zel érkezett verziója ugyanis jelentős teljesítményjavulást ígér, mivel a videokártya és a processzor kommunikációja hatékonyabb, mint valaha.
Sőt, nemcsak a processzor kihasználása gazdaságosabb, a tesztek szerint
a fogyasztást is felére csökkentheti.
Bár a DirectX 12 az új operációs rendszerrel már megérkezett, a technológiát kihasználó, kimondottan arra optimalizált játékokra még legalább jövő évig várni kell.
Használata azonban már most is javasolt, főleg a gyengébb számítógéppel rendelkezők számára. Sőt, a fejlesztők szerint
minél régebbi a gép, annál jobban érzékelhető a különbség.
Az előd, a DirectX 11-re optimalizált videokártyák egyes mérések szerint akár 80-300 százalékkal is jobban teljesíthetnek a játékok alatt, ez pedig már jelentős, szemmel látható sebességnövekedést jelent.
A frissítés után már nem találjuk meg az olyan régi beépített barátokat, mint az Aknakereső vagy a Pasziánsz. Ezt a hiányt tölti be a Windows Store, ahonnan számos játék letölthető, így a régi kedvencek modernebb változatai is.
Ráadásul
a kínálat rengeteg játékkal bővült,
amik javarészt egyszerűbb mobilos játékok portjai, és az alkalmi játékosok rétegét megcélzó szoftverek. Ezek közt olyan nagyágyúk is megtalálhatók, mint a Minecraft, a GTA V vagy a Witcher 3, illetve ott van a népszerű Candy Crush Saga, ami ráadásul automatikusan települ is a gépre.
Az egyik legfontosabb újdonság kétségkívül az új Xbox-app, ami
a konzoltulajdonosok legjobb barátja lehet.
Miután az alkalmazás azonosította Xbox Live profilunkat, elérést biztosít az összes ismerőshöz, akiknek üzenetet küldhetünk, emellett beszinkronizálja az elért trófeákat és játékeredményeket is.
Az appon belül egy Game DVR funkciót is beépítettek, amivel a gamerek videókat rögzíthetnek a játékmenetről. A funkciót a Windows embléma+G billentyűkombináció megnyomásával érik el a felhasználók. A felugró Game Bar ablakban aztán indulhat a felvétel, amit lementhetünk vagy programon belül szerkeszthetünk.
Bár maga a funkció nem újdonság, hisz számos külső alkalmazás képes rá - például a Fraps vagy az Nvidia Shadowplay -, de most lett első ízben beépítve rendszerszinten a Windowsba.
A legnagyobb dobás azonban, hogy lehetőség van az Xbox One játékok más eszközre streamelésére, azaz a konzolos játékokkal asztali számítógépen, vagy később akár tableten és mobilon is játszhatunk - elméletileg.
Az otthoni wifivel a lakás bármely pontján elérjük őket, így
az sem okoz problémát, ha éppen valaki befoglalta a tévét.
S hogy mik a tapasztalatok? A funkció már az első naptól kezdve elérhető, viszont
a felhasználói vélemények megoszlanak a minőségről.
Bár a közvetítés tényleg működik, a kép hajlamos szétesni, pixelesedni, mert a rendszer egyre erősebb tömörítéssel próbálja elkerülni a zavaró lagolást. Ez általában sikerül is, a játék folyamatos, csak nem túl élvezhető. Kérdéses, a jövőben ez a lehetőség mennyire lesz hasznos.
Később elvileg az Xbox is funkcionálhat PC-ként, ezt segítendő egér-billentyűzet támogatást kaphat a konzol. Így végül a PC-s és konzolos játékok közötti átmenet teljesen elmosódhat - persze szintén elméletileg!
Mint a részleg vezetője, Phil Spencer közölte: egyelőre az Xboxról PC-re való streamelést tesztelik, de a fordítottját se tartja rossz ötletnek, csak még nincs rá tervük.
Ennek oka minden bizonnyal az lehet, hogy míg a konzolos játékok irányítása egy kontrollerrel könnyen megoldható PC-n is, addig ez visszafelé már sokszor játéktervezési szempontból sem könnyű feladat. Hiába támogat ugyanis az Xbox egeret és billentyűzetet, ha
azokat nem könnyű kanapéról használni.
Nem beszélve arról, hogy a kifejezetten számítógépes közönség számára fejlesztett alkotások egyáltalán nem biztos, hogy vonzóak a konzolos közönségnek, a Microsoft pedig nem fejleszt le valamit, ha nincs rá kellő igény.
Egyelőre tehát örüljünk annak, hogy megfelelő körülmények esetén a konzoljátékok futni fognak Windows 10-en. Ez pedig nemcsak akkor jöhet jól, ha a nappaliban tévézik a család, de akkor is, ha az adott játék támogatja az Xbox-app többjátékos módját. Ilyenkor ugyanis
valaki PC-n, míg másvalaki Xboxon szórakozhat ugyanazzal a programmal.
Sőt, a streamelt szoftverek az Oculus Rift virtuális sisakkal is kompatibilisek lesznek - igaz, szintén elég korlátozott módon.