A Google-nek muszáj volt leütnie az Apple Keynote által oly magasra dobott labdát, a cég pedig végül is sikerrel járt, ugyanis minden téren előrukkolt egy releváns, érdekes termékkel. Döbbenetes újdonság persze nem sok akadt, a legtöbb eszközt jó előre kiszivárogtatták a gyártóhoz közel álló források.
A Google idén két Nexus okostelefonnal is előállt. A nagyobb, Huawei által gyártott Nexus 6P a cég zászlóshajója, melyet már bemutattunk az Origón. Azok, akik kisebb és olcsóbb változatra vágynak,
az LG-féle Nexus 5X-szel kell beérjék.
Egy 5,2 colos Full HD felbontású kijelzővel ellátott készülékről van szó, mely műanyag testet kapott, így nem túl elegáns, cserébe viszont többféle színben is kapható lesz. A mobilt a Qualcomm Snapdragon 808-as chipje hajtja, ami viszonylag erős processzornak mondható, többek között az LG G4-ben is ilyen főegység található.
Memóriából viszont csak 2 gigabájt jut, amely sok alkalmazásnak kevés ma már.
A főkamera 12,3 megapixeles, 4K videókat is rögzíthetünk vele, az előlapra pedig egy 5 megapixeles változat került. Háttértárból 16 vagy 32 gigabájt jut, bővíteni nem lehet a készüléket. Újdonság még az USB-C csatlakozó, valamint az ujjlenyomatolvasó. A telefon októberben érkezik, fedélzeten a legújabb Androiddal.
Az ár 380 dollárról indul, ami nagyjából 106 ezer forintot jelent.
És ha már Android: a 6.0-s Marshmallow nevű verzió jövő héten jelenik meg, első körben a Google saját telefonjaira és táblagépeire - a többi gyártónak magának kell gondoskodnia a frissítésről, pont, ahogy eddig is.
Az új operációs rendszer külseje nem hoz forradalmi átalakulást, a motorháztető alatt azonban komoly módosítások rejlenek.
A Google on Tap nevű funkció az eddigi Google Now virtuális asszisztens lehetőségeit bővíti tovább.
Az új szoftver az alkalmazások között is kereshet, így könnyebben találja meg a releváns programokat, válaszokat. Sőt, a rendszer folyamatosan monitorozza a felhasználói tevékenységet, és ennek megfelelően befolyásolja a szolgáltatott adatokat.
Így a telefon tulajdonosa elméletileg a számára legfontosabb információkkal szembesül.
A szintén újdonságnak számító, Doze névre keresztelt mód az akkumulátoridőn spórolhat úgy, hogy passzív állapotban lekapcsolja a telefont. Persze a készülék azonnal aktiválódik, ha hívás vagy üzenet érkezik, így a felhasználó semmiről sem marad le.
A biztonsági jogosultságok kiosztása is változik,
a 6.0-s Androidban egyenként megadható, hogy a letöltött alkalmazások mi mindenhez férjenek hozzá. Amennyiben úgy gondoljuk, hogy az új Angry Birdsnek semmi köze az SMS-einkhez, akkor csak simán kikapcsoljuk a hozzáférését - ez persze apponként járhat bizonyos funkciók elvesztésével.
A Microsoft, úgy tűnik, divatot teremtett a Surface táblagépekkel, az Apple-féle iPad Pro után ugyanis a Google is bemutatta saját, az említett készülékhez nagyon hasonló tabletét.
A Pixel C nevű eszköz egy 10,2 colos, USB-C-vel felszerelt, Android 6.0-t futtató gép.
A táblagép lelke az Nvidia Tegra X1-es processzora, melyet 3 gigabájt memória egészít ki. Háttértárból 32 vagy 64 gigabájt választható, 500, illetve 600 dolláros áron (140 ezer és 167 ezer forint). A Pixel C kijelzőjének felbontása 2560x1440 - ehhez már kell a kakaó, még szerencse, hogy
a hardver papíron igen erősnek tűnik.
Akárcsak a Surface és az iPad Pro, a Google készüléke is kap egy hivatalos billentyűzet-kiegészítőt. Ez 150 dollárral (42 ezer forint) dobja meg az árat, amely összeget a legtöbb vásárló minden bizonnyal kifizeti majd, lévén a munkára fejlesztett Pixel C klaviatúra nélkül csupán félkarú óriás.
A Google saját tévéokosító kütyüje is új változatot kapott. A Chromecast 2.0, elődjével ellentétben, kör alakú, színes, és sokkal gyorsabbnak tűnik a korábbi modellnél. Utóbit egy Fast Play nevű funkcióval oldották meg a mérnökök.
Ez nagyjából annyit tesz, hogy amint bedugjuk az apró kis készüléket a tévé HDMI-portjába, az azonnal elindítja a szükséges appokat, és rögtön képes mondjuk betölteni egy tévésorozat-epizódot, melyet addig memóriában tárolt.
35 dollárba kerül majd a Chromecast 2.0,
ami nagyjából 10 ezer forintnak felel meg - ezért az összegért viszont minden kevésbé okos tévé felturbózhatóvá válik a segítségével.
Ugyanennyit fizethetnek azok, akik a tévéjükön túl a hangrendszerüket is okossá szeretnék varázsolni. A Chromecast Audio nevű, a fenti eszközhöz nagyon hasonlító kis eszköz ugyanis pontosan erre jó: streamelheti a zenét az amúgy teljesen átlagos hangfalakra, és
támogatja a Play Zene, a Spotify, a Deezer és a BBC iPlayer szolgáltatásokat.
Csatlakozókból sima jacket, RCA-t és optikát nyújt az Audio, hálózati kommunikációra pedig wifi és Bluetooth van, mint lehetőség.
A Google felhozatala végül is hozta az elvárhatót, a cégnek idén sem kell szégyenkeznie. Az Apple-lel ellentétben ez a vállalat nem csak a saját maga gyártotta eszközökre támaszkodik (sőt, valójában nem is gyárt semmit, a telefonjait is külső cégek rakják össze), szóval az, hogy a házon belüli termékcsaládra is ekkora figyelmet fordít, szimpatikus lépés.
A telefonok csatáját évről-évre az Apple nyeri,
a munkahelyi tabletek háborúja azonban még új terület mindegyik gyártónak. Ráadásul a Microsoft még be sem mutatta az idei Surface-t - az lesz csak igazán érdekes, hogy a redmondiak mivel állnak ki az iPad Pro és a Pixel C ellen.