Megállapodással zárult az Apple és az Ericsson szabadalmi pere. A szerződés feltételei titkosak, de a ABG Sundal Collier norvég befektetési cég úgy tudja:
minden eladott iPhone, és rádiós modemmel felszerelt iPad után a kereskedelmi ár 0,5 százaléka a svédekhez vándorol.
A hét éves paktum keretében az Apple egy kezdeti összeget átutal az Ericssonnak, ezután pedig folyamatos jogdíjakat fizet. Így a svéd cég becslése szerint a szellemi tulajdonból befolyó idei bevétele 13-14 milliárd svéd koronára (azaz 440-475 milliárd forintra) fog rúgni.
A megállapodás a két vállalat közti összes, így az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Németországban és Hollandiában folyó pereket is feloldja.
A vita 2012-ben indult, amikor a korábban szerződéses felek elkezdték újratárgyalni megállapodásaikat. Az Apple azzal vádolta az Ericsssont, hogy az LTE-, GSM- és UMTS-technológiákhoz köthető, saját szabadalmaiért túl magas díjat követel. Ráadásul egyéb, értéktelen szabadalmakat is kötelező formában bevettek a szerződésbe.
Az Ericsson rögtön visszaperelte a kaliforniai céget, díjak meg nem fizetése miatt, és az amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságnál (ITC) lobbizott, hogy felfüggesszék az iPhone-ok amerikai eladásait.
A Samsung is feladta a harcot tavaly, és a fizetés mellett döntött. A meglévő 2G-, 3G- és 4G-technológiák nélkül pedig az Apple sem tudott volna meglenni. Most viszont az Ericssonnal közösen dolgozhatják ki az új szabványt.
A paktum szerint
együtt fejlesztik az újgenerációs 5G hálózatot,
illetve együttműködnek a meglévő vezeték nélküli hálózatok, illetve a videhálózati forgalom optimalizációjában.
Idén több szabadalmi per, így egyebek közt az Apple és a Samsung közti vitára is pont került. A legfontosabb eseteket mi is összefoglaltuk.