A Google anyavállalata, az Alphabet komolyan fontolgatja, hogy eladja a Boston Dynamics robotfejlesztő laboratóriumot – tudta meg a Bloomberg belsős forrásokból. A lehetséges vevők közt van a Toyota és az Amazon is. A hír mindenkit meglepett, főleg azért, mert az utóbbi időben úgy tűnt, hogy nagyon jól haladnak a cég fejlesztései.
A Boston Dynamics többek közt az Atlas nevű humanoid robotjáról és robotikus négylábúiról ismert. A szerkezeteket nem egyszer vetették nehéz tesztek alá, hogy szemléltessék egyensúlyérzéküket és fejlettségüket. Nemrég az internetet körbejárta egy videó, amin Mucsi Zoltán káromkodik a pakoló robotok helyett.
A források szerint két nyomós oka van annak, hogy az Alphabet megválna a mindössze két éve vásárolt cégtől. Az egyik, hogy nem sikerült jól integrálni a kutatólaboratóriumot az Alphabetbe, az nem tud erősíteni más leányvállalatokat, és belső feszültségek is nehezítik a közös munkát.
Talán ennél is nyomósabb indok, hogy az egykor katonai beszállítóként működő Boston Dynamics nem termel bevételt, és valószínűleg még az elkövetkező években sem tud majd -
nincs piacra bevezethető termékük.
Erre rátesz egy lapáttal az, hogy a fejlesztések rendkívül költségesek. Ezeket a tulajdonos közölte, egyelőre még nem hivatalos álláspontként.
A Bloomberg szerint a sajtóban megjelenő negatív visszhangok sem tettek jót az Alphabet imázsának. Ugyan a Boston Dynamics láthatóan nagy eredményeket ért el a robottechnológiában az utóbbi időben,
a humanoid robotok fejlődése megijesztette az embereket.
Nemcsak a felhasználókat, még a cég alkalmazottait is megrémítette a YouTube-on közzétett februári videó, amiben a kétlábú, emberszerűen mozgó Atlas már fejlett egyensúlyérzékkel járkál a különféle nehéz terepeken.
Atlas már képes arra is, hogy ajtókat nyisson ki, nehéz tárgyakat emeljen, és bármilyen talajon magabiztosan mozog. Karácsonykor a cég egy olyan videóval kívánt kellemes ünnepeket, amin robotrénszarvasok fuvarozták a Mikulást - ez egyszerre volt lenyűgöző és abszurd.
Megindultak a viták arról, hogy a robotok már valóban készen állnak arra, hogy helyettesítsék az embereket a munkahelyeken. Az Alphabet PR-csapata egy belsős e-mailben fejezte ki véleményét, miszerint
a cég imázsának nem tesz jót az, ha a félelmet keltő humanoid robotokkal azonosítják.
Mindezen felül a belső feszültségek is nehezítették a közös munkát. A Google 2013-ban vásárolta fel a Boston Dynamicset, sok más robotikával foglalkozó céggel együtt. A robotikáért felelős vezető Andy Rubin korábban az Android-divíziót vezette, és komoly tervei voltak az ágazattal, a felvásárlások során több száz mérnök került a céghez.
Rubin végül 2014-ben kilépett, távozása után pedig a robotikai fejlesztéseket nem sikerült összefogni. A Boston Dynamics és a Google mérnökei több dologban sem értettek egyet.
A kooperáció és a pontos irányvonal hiánya akadályozta a munkát. Így a Rubin által kezdeményezett, elérhető árú robotok gyártásával foglalkozó Replicant projekt vezető nélkül maradt, a csapatok nem tudták összehangolni a munkát.
A projektet decemberben leállították, és átcsoportosították a Google X-hez, ami többek közt az önjáró autók fejlesztésével is foglalkozik. A Boston Dynamics így projekt nélkül maradt, és úgy tűnik, hogy az eladást találja a legjobb lépésnek az Alphabet.
A Google döntése egykor érthetőnek tűnt: a cég akkor már foglalkozott robotautókkal, és a négy- és kétlábú önjáró gépekben is látott fantáziát. Akkor úgy tűnt, hogy a Google azért vásárolja fel, hogy a robotállatokkal csomagokat szállítsanak, vagy a rájuk szerelt kamerákkal a világ eldugott tájait tegyék fel a térképre és az utcanézetre. A korábban katonai fejlesztésekkel foglalkozó cég termékeit nehezen lehetett piacképessé tenni.
Az Amazon és a Toyota is érdekelt a robotikában, az előbbi cég valószínűleg raktári munkák során kamatoztatná a szívós Boston Dynamics robotokat. A Toyota pedig a Toyota Research Institute kutatási részlegébe integrálná.