Végponttól végpontig terjedő titkosítást hoz a Viber csevegőapp április 19-től letölthető új verziója – írja a cég sajtóközleményében. A 6.0-ás frissítéssel emellett olyan biztonsági funkciókat is megkapnak a felhasználók,
mint a rejtett csevegés vagy a távoli törlés.
A titkosított csatornának köszönhetően a hang- és videóhívások, üzenetek, videók, fotók és csoport beszélgetések titkosítottan tudnak közlekedni, azt a feladón és címzetten kívül harmadik fél nem tudja meg nézni, még maga a szolgáltató sem. A kommunikációt automatikusan titkosítja a friss verzió.
A titkosított csatornán kívül több olyan funkciót is elérhetővé válik, amivel a felhasználók védhetik a beszélgetéseiket. A rejtett csevegéssel (Hidden Chat) tetszőleges beszélgetéseket lehet eltávolítani főképernyőről, hogy azokat ne lássák illetéktelenek.
Ezeket utána csak egy négyjegyű PIN-kóddal lehet újra előhívni,
de iOS-en lehetőség van ujjlenyomatos azonosításra is.
Hogyan működik az end-to-end titkosítás?
A végponttól végpontig terjedő (end-to-end) titkosítás lényege, hogy a felhasználóknak két kulcs kell az üzenetváltáshoz, egy privát és egy publikus. Üzenet küldésekor a küldő elkéri a címzett nyilvános kulcsát a szolgáltatás szerverétől, ezt használva küldi el az üzenetet. Hogy a címzett azt el tudja olvasni, kell neki egy privát kulcs, ami csak és kizárólag az ő telefonján található. Ezzel tudja visszafejteni az üzenetet.Egy másik hasznos funkció a távoli törlés, amivel
a küldő eltávolíthatja saját üzenetét a címzett eszközéről,
akkor is, ha a címzett azt már elolvasta.
A frissítés mától letölthető, Android és iOS operációs rendszerekre is. Az alkalmazást Android-tableten, iPaden, illetve PC-n vagy Macen használóknak újra össze kell kapcsolniuk az alkalmazást telefonjukkal, ebben egy QR-kód nyújt segítséget.
A Viber a világ egyik vezető üzenetküldő alkalmazása, amelyet
több mint 711 millióan használnak világszerte.
A listát a 800 milliós felhasználóbázissal rendelkező Facebook Messenger, valamint az egymilliárdos WhatsApp vezeti.
Április ötödikétől a Facebook által felvásárolt WhatsApp is titkosítva kezeli a csevegőben küldött üzeneteket, így azokat kizárólag csak az képes elolvasni, akinek küldték. A végponttól végpontig terjedő titkosításnak köszönhetően még maga a WhatsApp, és
„sem a kiberbűnözők, sem a hackerek, sem az elnyomó rezsimek"
nem tudnak belenézni a csevegésekbe.
Márciusban tudta meg a Guardian belsős forrásokból, hogy az Apple és az FBI közti titkosítási per hatására több nagy techcég is tervezi, hogy titkosítást építsen szolgáltatásaiba. Ezek közt említették a Facebookot, a Google-t és a Snapchatet is. A Facebook a WhatsApp után valószínűleg a Messengerbe is beépíti a technológiát.
A titkosított appok népszerűségét a Telegram nevű csevegőapp hozta el amely idén érte el a havi százmillió aktív felhasználót. Az alkalmazás két és fél évvel ezelőtt indult el, 2014 decemberében pedig már 50 millió felhasználója volt, akik naponta összesen egymilliárd üzenetet küldtek.
A Telegrammal akár kétszáz fő is chatelhet egymással titkosított csoportban, ezt egy privát link megosztásával tehetik elérhetővé a felhasználók. A csevej ráadásul nem csak technikai értelemben biztonságos: még azt is jelzi a szoftver, amikor valaki képernyőmentést készít a beszélgetésről.
Ezáltal a résztvevők pontosan tudják, ha valaki bizonyítékot gyűjt.
Az üzenetek mellett egy-egy pipa jelzi a sikeresen elküldött és fogadott státuszt.