Éppen csak hogy túl vagyunk a Samsung zászlóshajójának, a Galaxy Note7-nek a bemutatóján, a mobilos iparág máris az Apple-re szegezi tekintetét, a cupertinóiak ugyanis várhatóan egy hónap múlva bemutatják legújabb készülékeiket.
Persze addig még megrendezésre kerül szeptemberben a berlini IFA kiállítás, ahol az új LG és Sony modellek, Samsung okosóra és egyéb termékek is bemutatkoznak. A hónap fő híre mégis az almás cég mobilja lesz.
A hírek szerint komolyabb dizájnváltásra nem kell számítani, ugyanis
az Apple áttér a hároméves ciklusra.
Így háromévente akarják frissíteni alapjaiban a készülékek külsejét.
Ami az iPhone 6 szériához képest változhat, hogy a sokak által megosztónak ítélt csíkokat száműzik, és végre teljesen letisztult fém hátlapot kapunk.
Ezeknek a sávoknak persze komoly szerepük van, hiszen az alumínium képes leárnyékolni az antennákat, a megszakítások pedig a vételi erősséget növelték. Reméljük, hogy az új kialakítás nem hozza vissza az iPhone 4-nél megismert #antennagate problémát, amikor
elvesztette a térerőt, ha a felhasználó túl szorosan megmarkolta a telefont.
Nem magát a formatervet érinti, mégis fontos szempont lehet, hogy végre valamilyen IP-minősítést kapnak az iPhone-ok, vagyis
nem kell félni, ha véletlenül vízbe ejtjük féltett kincsünket,
mert remélhetőleg nem lesz baja tőle.
A vízállóság persze nem mondható elvárható szolgáltatásnak, ám a piacon bőven vannak olyan gyártók (ld. a fő konkurens, a Samsung), akiknek termékei képesek erre, és valószínűleg a tulajdonosok is nagyon örülnének, ha mondjuk víz alatt is lehetne fotózni a telefonnal.
Az iPhone-ok jelképének számít a home gomb, amivel bármikor a kezdőképernyőre ugorhatunk, dupla megnyomás esetén pedig az alkalmazásváltót érjük el. Eddig ez a billentyű fizikai kialakítással rendelkezett, vagyis normál társaihoz hasonlóan be kellett nyomnunk, hogy az előbb említett funkciókat elérjük.
A legújabb változatoknál azonban
a home gomb már nyomásérzékeny lehet.
A kijelző kis méretre szűkítése nem változna: eddig ugyanis, ha kétszer csak hozzáértünk, és nem megnyomtuk a gombot, akkor az egész képernyő összeugrott, hogy egy kézzel elérjük a képernyő teljes tartalmát. Most a hosszú és rövid nyomás töltené be a kétféle funkciót.
Jelentős előnye is lesz a módosításnak:
az iPhone-ok egyik Achilles-sarkát szünteti meg.
A komoly igénybevétel miatt számtalanszor romlott el a billentyű: hol a mechanika mondta fel a szolgálatot, hol a bekerülő por tette tönkre.
Kissé visszataszító, mégis a vállalat szempontjából érthető, hogy a nagyobb kijelzővel szerelt, eddig mindig Plus néven futó telefonok valamivel többet tudtak a kis testvérnél. A kameránál ez az előny jelenleg az optikai képstabilizátorban érhető tetten, a jövőben pedig az jelentheti a különbséget, hogy
a méretesebb variáns hátlapjára két kamera kerül majd,
ami egyre inkább divatos megoldás a gyártóknál (ld. Huawei P9).
Ennek köszönhetően nagyobb látószög érhető el, plusz az egyik szenzor a mélységélességet is képes mérni, így akár utólag is lehet változtatni a fókuszponton, sőt, effektek által a háttér kiszűrhető és látványossá tehető. A két képet állítólag képes lesz összefűzni a telefon, ami a sötétben készült felvételek minőségén javíthat sokat.
Remélhetőleg az előlapi modult is fejlesztik, mert az iPhone-ok képminőségben egyelőre jelentősen elmaradnak a konkurenciától, pedig a szelfizés ma már jelentős szempont.
Ráadásul a hátlapi kamera sajnos továbbra sem lesz síkban a hátlappal, pedig erre már két éve várnak a felhasználók.
Aki csak a specifikációkat böngészi, annak könnyedén megakadhat a szeme az akkumulátor kapacitásán. Az Apple ugyanis jóval kisebb, gyakran a vetélytársakhoz képest feleakkora méretű teleppel látja el eszközeit. A jelentős hátrányt az iOS optimalizálásával dolgozza le, hiszen a cégnek csak néhány típusra kell kifejleszteni rendszerét.
Ennek ellenére az iPhone-ok sosem a hosszú, ergo egy napnál több üzemidőről voltak híresek. Talán a megítélésen most javíthat a 7-es család, amely
akár 10-20 százalékkal több üzemidőt kaphat.
Ugyan ez még mindig jóval kevesebb az androidos készülékeknél megszokottnál, de az egyre fejlettebb processzornak köszönhetően kevesebb alkalommal kell majd töltőre dugni a telefont.
Az Apple-nek eddig a Samsung és a TSMC volt a chipsetbeszállítója, viszont volt botrány belőle, hogy a két lapka nem ugyanúgy működik, az egyik kicsit többet fogyaszt a másiknál. A cupertinóiak ráadásul igyekeznek a lehető legtöbb téren elszakadni legnagyobb konkurensüktől, így
az Apple A10 rendszerchipet kizárólag a TSMC gyárthatja majd.
Az egyelőre még kérdés, hogy hány magot tartalmaz majd a processzor, mert itt is óriási a különbség az androidos mobilok és az iPhone-ok között. Az almás mobilok a 4S óta kétmagos megoldással szállnak versenybe, a táblagépeknél is csak egyszer használt másfélszer ennyi magot tartalmazó CPU-t az Apple.
Azt viszont látni kell, hogy
a sebesség egyáltalán nemcsak attól függ, hogy milyen hardver van a burkolat alatt,
hanem hogy a szoftver mennyire van összehangolva vele. Az A10 pedig az eddig kiszivárgott információk alapján villámgyors lesz, így elvileg az már csak formalitás, hogy a szoftver ne akadozzon - főleg úgy, ha a memória is nagyobb lesz a telefonban.
A kiszivárgott hírek szerint
az Apple elhagyná a mezei jackkimenetet,
csak a Lightning porton át, esetleg Bluetoothon lehetne csatlakoztatni a fülhallgatót az új telefonhoz.
A nagyobb felbontású és más képátlóval rendelkező kijelző még várat magára. A trend az, hogy a gyártók egyre méretesebb lapátokat dobnak piacra. A sorba Steve Jobs halála után az Apple is beállt: a lassan két éve megvásárolható iPhone 6 és 6 Plus 4,7 és 5,5 hüvelykes megjelenítőt kapott.
A pixelsűrűség viszont csak a nagy testvérnél nőtt az iPhone 4 óta. Arról lehet vitatkozni, hogy a QHD-nak van-e értelme ekkora kijelzőn, de a full HD-felbontás talán már indokolt a kisebb méretnél is.
Igazán merészet a jövőre érkező iPhone-oknál léphet a cég,
az eddig használt IPS paneleket ugyanis AMOLED-re cserélheti,
ami nemcsak élénkebb színeket vonultat fel, de a technológia fejlődésének köszönhetően nagyobb fényerőre képes, jóval kevesebbet fogyaszt, és nem utolsósorban még olcsóbb is.
Hogy a Samsung mint az AMOLED-panelek legnagyobb manufaktúrája mit fog szólni ehhez, azt még egyelőre nehéz megmondani (főleg, hogy pont tőlük próbál elszakadni az Apple), ám vannak azért más szereplők is a piacon, akik képesek lennének megfelelni a cupertinóiak igényeinek.
Ekkor kaphatnak majd teljesen átgondolt formatervet is a telefonok, például széltől szélig érő képernyőt, kisebb kávákat, vékonyabb kialakítást.
Arra kevés jel utal, hogy a nemrég bejelentett iPhone SE-nek örököse érkezne, bár sok értelme nem lenne, még friss a készülék, és a benne lévő hardver sok évig képes lesz kiszolgálni a felhasználókat.
Az új iPhone 7 és 7 Plus készülékeket a hírek szerint szeptember 6-án vagy 7-én mutathatják be. Az előrendelés 9-én kezdődhet, míg a boltok polcaira 16-án kerülhetnek fel.
Az árazásról felesleges beszélni, az Apple mindig prémium árcímkét tálal az eszközei mellé, azt senki nem tudja megmondani, hogy ez meddig fog működni, hiszen egyelőre bőven van mit a tejbe aprítani. A majd ötszörös haszon pedig jól mutatja, hogy addig fogja ezt az árazást használni a cég, ameddig nem lát jelentős csökkenést az eladásokban.