A londoni Queen Mary Egyetem kutatói azt vizsgálták, vajon mekkora erőforrás kell ahhoz, hogy a Netflix képes legyen világszerte folyamatosan biztosítani videostreamelő szolgáltatását.
Tavaly a Netflix az internetes forgalom 37 százalékáért felelt,
ehhez pedig rengeteg szerverre van szükség, amiknek hollétét eddig teljes homály fedte.
A villamosmérnöki és informatikai karon dolgozó öt kutató azonban elkezdte lokalizálni az egységeket. A tanulmányhoz egy böngészőbe épülő bővítményt vettek segítségül, amellyel igyekeztek meghatározni a streamelés forrásának helyét.
Az eredmény egészen lélegzetetállító, hiszen
hat kontinensen összesen 233 szervert fedeztek fel.
A legtöbb ezek közül az Egyesült Államokban van, méghozzá eléggé szétszórva – ezek bonyolítják a legtöbb adatforgalmat globális viszonylatban. A toplista a következőképp néz ki a szerverek száma alapján:
Amerikához képest Európában sokkal koncentráltabb a szerverek elhelyezkedése.
A tanulmány nagy jelentőséggel bír, a felhasználók betekintést nyerhetnek a Netflix működésébe –nyilatkozta Timm Boettger kutató. A szerverek stratégiai elhelyezkedése lényeges szempont volt, hiszen így tudják biztosítani a folyamatos videolejátszást mindenhol, ahol elindították a szolgáltatást.
Magyarországon idén év elején indult el a Netflix, ugyan a hangok és feliratok angolul vannak, de immár a hazai filmrajongók is hozzáférnek a világ legnépszerűbb online videotékájához.