A Turing Robotic Industries (TRI) nemrég indította útjára a The Outer Blueprint (magyarul külső fénymásolat) programot, amelynek nemes célja elhozni az okostelefonok következő generációját. A cég a mindennapi mobilkommunikációt és az alkalmazások használatát szeretné minél gyorsabb ütemben fejleszteni, a mesterséges intelligenciát pedig közelebb hozni az emberekhez.
Ugyan a botok fejlesztése most nagy trend, azok csak olyan alapvető információkhoz segítik hozzá a felhasználót, minthogy milyen lesz az időjárás, hol érdemes szállást nézni, vagy az ügyintézést, rendelést teszik egyszerűbbé. A TRI azt kutatja, milyen más módon tudnánk még hasznosítani mindennapi tevékenységeinkhez a mesterséges intelligenciát, és milyen más gyakorlati haszna lehet a technológiának mobiltelefonokon.
A TRI egy olyan mobilt szeretne készíteni, ami az eddigieknél jóval nagyobb számítási kapacitással bír, és formaterv terén is tökéletes. Mindezt a Turing Phone Cadenza mobilban szeretnék egyesíteni, jelentette be a cég egy hírlevélben.
A Turing Phone Cadenza a mobiltelefonos kutatás következő fejezete lehet, ezzel próbálnak még messzebb menni a világ első folyékony fémből készült telefonja, a titkosításra fókuszáló Turing Phone után.
A Turing Phone Cadenza várhatóan 2017-ben kerülne forgalomba,
egészen lélegzetelállító specifikációkkal, ezért sokan szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy ez valósággá válhat. (Nem véletlen: a cég 2015-re ígért Turing Phone-ja sokat csúszott, csak idén júliusban jelent meg, ráadásul az ígért Android helyett Sailfish operációs rendszerrel.)
A mobilban két darab bivalyerős Snadragon 830 chipset fog dolgozni, 12 gigabájtnyi memória (RAM) és 1 terabájtnyi háttértár mellett. Még inkább elkerekedik a szem
a 60 megapixeles hátlapi kamera (iMAX 6K) láttán.
Négy SIM-et lesz képes kezelni, és lesz még két microSD foglalat is. Két akkumulátort kap, a grafénból készült példány 2400 milliamperórás lesz, emellé kerül egy 1600 milliamperórás üzemanyagcella. A részletes specifikáció itt érhető el.
A mobil 5,8 hüvelykes, 1440 x 2560 pixel felbontású kijelzőjén a Swordfish nevű, gépi tanulást támogató rendszer jelenik meg. A telefon támogatja majd a következő technológiákat: természetes nyelvi feldolgozás (NPL), kiterjesztett rövidtávú memória (LSTM), differenciált adatvédelem, konvolúciós neurális hálók (CNN).
Mindennek megvalósulását 2017-re ígérték.
A cég az elkövetkező hetekben egy videót is kiad majd arról, miként kell elképzelni a telefont, nemsokára elkezdik építeni a prototípust a finnországi Salóban. Annyit leszögeztek közleményükben: szerintük még korántsem értük el a mobiltelefonok teljes potenciálját. A Cadenzával egy olyan új ökoszisztémát fejlesztenek, ami a mesterséges intelligenciára és a számítási intelligenciára (computational intelligence) alapul.
A Turing Phone Cadenza bejelentése után elárulták, hogy nem csak egy, de rögtön
két szupermobillal is készülnek.
A The Outer Blueprint program keretén belül egy másik készüléken is dolgoznak, ami a Cadenza testvére lenne. A Stanley Kubrick által készített Űrodüsszeia című film után a "Monolith" nevet választották neki, a „Turing Monolith Chaconne" nevet kapja egészen pontosan. A monolitek olyan hosszúéletű, megbízható gépek az Űrodüsszeiában, amelyek évmilliókig maradtak fenn bármilyen károsodás nélkül.
A Cadenzához hasonlóan számos processzor architektúrát fognak felhasználni hozzá, a mobiltelefon és a táblagép kategóriák közt fog elhelyezkedni a maga 6,4 hüvelykes méretével. A specifikáció a Cadenzához hasonlóan nagyon bátor, itt olvashatja el teljesen.
Ez 2018-ra készülne el,
bár kérdéses, hogy sikerül-e mindkét telefont maradéktalanul lefejleszteni. Árat egyelőre még nem említett a cég, a következő hetekben a videók mellett még több infóra számíthatunk.