Budapesten több min 78 ezren, míg a nagyobb vidéki városokban nagyjából 22 ezren tervezik, hogy öt éven belül új építési lakást vásárolnak. Ez derült ki a Cordia Magyarország megbízásából, az Ipsos Zrt. által készített felmérésből.
A telefonos felmérést 400 fő bevonásával Budapesten, Debrecenben, Egerben, Győrött, Szegeden és Szombathelyen végezték 2016. júliusában.
A potenciális vásárlók 80 százaléka saját részre, 10 százalékuk befektetési célra, 8 százalék pedig mindkét céllal tervezi új lakás megvásárlását.
Ugyan az egyik legfontosabb szempont továbbra is a környék és a megközelíthetőség, a befektetési céllal, magasabb pozícióban dolgozó potenciális vevők fele már azt is elvárja, hogy
a lakás okosotthon legyen.
"Az okosotthon-technológiával felszerelt lakások egyre vonzóbb alternatívát jelentenek a vásárlók számára. A szenzorokkal folyamatosan mérhető a levegő hőmérséklete és páratartalma, de akár távolról lekapcsolhatjuk a vasalót vagy a világítást is, ha indulás előtt megfeledkeztünk róla" - mondta Földi Tibor, a Cordia Magyarország vezérigazgatója.
S valóban: az okosotthon a kényelmes és egyszerű kezelés mellett két területen nyújt hasznos megoldást: védelem és rezsicsökkentés.
Az egész szakma még kísérletezik azzal, hogy mire is van igazán szüksége az embereknek. Míg az Egyesült Államokban inkább a biztonságon van a hangsúly: a kamerák, riasztók, ajtóba szerelt szenzorok népszerűek, addig
Európában az energiahatékonyság fontosabb.
Olyan megoldást keresnek az emberek, amivel csökkenthető a rezsi.
Az okoskapcsolókkal távolról is ki- és bekapcsolható egy lámpa, így nem fogyaszt felesleges áramot. Míg a fűtésszabályozó automatikusan be tudja ideális szintre kalibrálni a hőmérsékletet a lakásban,így amíg nem vagyunk otthon, addig csökken, ahonnan nem lesz nagy megerőltetés (és fogyasztás) kellemesre visszamelegíteni akár egy óra alatt a szobákat.
Ha kíváncsi arra, milyen lehet egy elképzelt, jövőbeli otthonban élni, olvassa el korábbi cikkünket.
Idén év elején felröppent a hír, hogy a Magyar Telekom is okosotthonos szolgáltatás indításán dolgozik, a telekommunikációs cég ráadásul nem csak eszközöket kínálna, de saját felületet is az ügyfeleknek.
Az Okos Otthont
akár tévéről, mobilról, tabletről, és PC-ről is lehet majd irányítani.
A felhasználók itt tudják majd ellenőrizni a hőmérséklettől kezdve a lámpákon át a lakás összes nyílászáróját. Ha elfelejtettük bezárni a teraszajtót, és elkezd radikálisan esni hőmérséklet, rögtön látjuk, és tudunk intézkedni.
Ami szimpatikus ha tényleg megvalósul a Telekom szolgáltatása, hogy
akár egyesével is megvásárolhatjuk a nekünk szimpatikus kütyüket
- ráadásul viszonylag olcsón.
Elsősorban a lengyel Fibaro termékei voltak láthatóak a kiszivárgott oldalakon, a cég a hollandok és britek mellett élen jár az IoT, azaz a hálózatra kapcsolt eszközök gyártásában.
Aki megfizethető áru termékekkel akarja meglévő vagy új lakását felszerelni, annak érdemes így lépésenként, egyesével megvennie a kütyüket. Ha ugyanis nem ilyen olcsó, akár házilag is telepíthető szenzorokat és konnektorokat veszünk, akkor a következő lépés a csillagos ég!
Az az okoshűtő ugyanis, amit kamerával szereltek fel, hogy távolról a mobilon meg tudjuk nézni, mi van otthon, és mit kell venni, vagy amelyik szól az autóban hazafelé vezetve, hogy vegyünk narancslevet, mert elfogyott, és látja, hogy épp a bolt mellett haladunk el: na azt már csak a tehetősebb réteg engedheti meg magának.
Amikor megkérdeztük februárban az Origo olvasóit arról, hogy vennének-e okosotthon, 1483 fő válaszadását követően a következő eredmény született:
Ez annak fényében meglepő, hogy elvileg Európában inkább az energiafelhasználás a lényeges, szemben az amerikaiakkal, ahol a biztonság.
---
A cikk megjelenését a Magyar Telekom támogatta.