Az SBrick története egészen 2013-ig nyúlik vissza, hiszen az okoskocka mögött álló Vengit ügyvezetője, Pásztor Lénárd ekkor kapott karácsonyra egy legódarut, aminek a távirányításával egyáltalán nem volt megelégedve.
Ez adta az ötletet, hogy a cég ekkor már létező online távvezérlő rendszerét felhasználva építsenek egy, a Legóénál jóval szofisztikáltabb megoldást.
Az SBrick terve 2014 nyarán került fel a Kickstarterre, és azonnal felkeltette az építőjátékkal komolyan foglalkozó felhasználók érdeklődését. A legóval teljesen kompatibilis okoskocka
Hogy miért jobb ez, mint a Lego saját távirányítója?
Mert a dánok megoldása még mindig az infravörös technológiát használja, ami szabad téren, erős fényben veszít a hatékonyságából, a hatótávja alig pár méter, és az sem mindegy, hogy a vevőegységet hova építjük, hiszen a vevő és fogadó egységnek „látnia” kell egymást.
Ezzel szemben az SBrick rádióhullámokkal kommunikál, így bárhová elrejthető, 50 méterig garantáltan működik, ráadásul a napfény sem zavar be a vezérlésbe.
Az SBrick kontrollerével sokkal finomabb mozgásokat lehet összehozni, mint a gyári irányítóval, sőt
az okoskocka még a motorokban lévő erőt is jobban kihasználja, mint a Lego.
Egy okoskockán négy port található, ami négy vezérelhető funkciót (LED-ek, motorok) jelent, így 16 SBrick használatával akár 64 funkciót is kezelhetünk egyetlen eszközről.
A virtuális távirányítót ráadásul mi magunk tervezhetjük meg egy webes felület segítségével.
A 2014-es Kickstarter-kampány sikerrel zárult, azóta 20 000 okoskocka kelt el világszerte, a Legónak sem volt kifogása a termék ellen, a csapat pedig október elején elindította legújabb projektjét.
Ismét a közösségi finanszírozást igénybe véve kívánják piacra dobni a termékük továbbfejlesztett változatát, az SBrick Plust, ami minden eddiginél több lehetőséget biztosít a távirányítás és programozás terén.
Az SBrick Plus külalakjában szinte semmiben nem különbözik az elődjétől, szintén használható távirányításra, viszont ez a kocka már együttműködik a Lego által forgalmazott WeDo 1.0 kiegészítőivel (távolság- és dőlésszenzor), több nyelvet használva programozhatjuk, sőt egy adapternek köszönhetően összeköthető a Mindstorms NTX és EV3 készletek érzékelőivel is.
Ez a Lego termékekben kevésbé jártas felhasználóknak ugyan nem mond sokat, pedig komoly dologról van szó, hiszen az SBrick Plus az első olyan platform, amelynek segítségével egyetlen eszközről vezérelhetjük a dán cég Education és Technics Power Functions termékcsaládjának részegységeit –
erre még a gyártó Legónak sincs saját megoldása.
Hogy ez mit jelent a kockákkal foglalkozó felhasználók számára? A csapat bázisán ebből is kaptunk egy kis ízelítőt, ugyanis az SBrick Plusból már létezik prototípus, amit a legórajongó fejlesztők bele is építettek egy módosított Lego 42025-ös Technics készletbe.
Az okoskockával és érzékelőkkel felszerelt gép a levegőbe emelve magától húzta be a futóműveit (és nyitotta ki őket a talajhoz közeledve), illetve ha megdöntöttük a levegőben, akkor a szárny egyes részei az iránynak megfelelően kezdtek el mozogni.
És ez még nem minden, hiszen az okoskockának hála távirányítással bekapcsolható a gép két légcsavarja, sőt az SBrick Plusszal és némi programozással még az is megoldható, hogy a mozgást érzékelve a hajtóművek maguktól induljanak be, majd a nyugalmi állapotot érzékelve szintén maguktól álljanak le.
És ez csak egyetlen felhasználási mód, lényegében a jéghegy csúcsa. A legóból vonatos terepasztalt építők például önműködő szisztémát hozhatnak össze az SBrick és az SBrick Plus, továbbá az érzékelők használatával. A vasútállomáson magától áll meg a szerelvény, a vonat érkezésekor pedig önállóan csukódnak le a sorompók.
A lehetőségek lényegében végtelenek, csak az építők fantáziáján múlik, hogy miképp aknázzák ki az okoskockában rejlő potenciált. Még az is lehet, hogy
Elon Muskot megelőzve legóból épül majd a világ első, teljesen önvezérlő autója.
Az SBrick elsősorban azokat szólította meg, akik szerették volna a lehető leghatékonyabban irányítani a motorizált építményeiket, az SBrick Plus viszont már egy jóval szélesebb közönséget céloz meg.
Egyrészt még több lehetőséget biztosít azoknak, akik szeretik a komplex és mozgatható szerkezeteket, másrészt kiváló eszköz arra, hogy
felkeltse a fiatalabbak érdeklődését a programozás iránt
– akár otthon, akár oktatási intézmények keretein belül.
Az SBrick Plus az első kütyü, ami támogatja az Apple kifejezetten oktatási célokra létrehozott Swift Playground programnyelvét is, kompatibilis a hihetetlenül elterjedt, szintén a fiatalokat célzó, objektumokkal dolgozó Scratch-csel, a tapasztaltabb felhasználók pedig a JavaScript használatával programozhatják az okoskockát.
Az SBrick mögött álló csapat ráadásul nemcsak a kockát biztosítja a kezdők számára, de leckékkel és építési útmutatókkal is kiegészítették a fejlesztésüket, így a gyerkőcök magukban, vagy akár szülői segítséggel is elsajátíthatják a programozás alapjait, fejleszthetik és kiélhetik kreativitásukat, miközben
életre keltik a legóból épített szerkezeteiket.
2014-ben az SBrick a Kickstarternek köszönhetően vált valósággá, az SBrick Plus pedig még az elődjénél is nagyobb siker, hiszen a fejlesztők 50 000 dollár (14,1 millió Ft) összegyűjtését tűzték ki célul, ami egy hét alatt sikerült.
A végösszeg viszont ennél sokkal több lesz, hiszen egészen november 6-ig lehet „előrendelni” a csapat által kínált különféle csomagokat: a továbbfejlesztett verzió ára 59 dollár, azaz közel 17 ezer forint. A cikk írásakor is pörgött a számláló, már 70 000 dollár, azaz húszmillió forint felett jár a gyűjtés.
Ez többek között azt is jelenti, hogy
aki megelőlegezte a bizalmat az okoskockának, az karácsonykor már beteheti a fa alá.
És a történet itt még nem ér véget, hiszen a csapat tervei között szerepel egy, a Lego megoldásánál szintén fejlettebb multicolor LED készítése, továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy az SBrickben rejlő technika nemcsak a dán építőjáték kiegészítőit képes vezérelni, hanem bármilyen elektronikai eszközt a mosógéptől kezdve a hűtőn át szinte bármiig, ami manapság beleesik az IoT-eszközök kategóriájába – azaz a hálózatra kötött, okosgépek közé.
Az okoskocka mögött álló Vengit korábban olyan hazai startupok terjeszkedését segítette, mint a Ustream és a Prezi. Az idei Las Vegas-i CES-en két nagyobb cég is érdeklődött az okoskocka lelkét adó technológia iránt, így nincs kizárva, hogy a jövőben nemcsak az SBrick kapcsán hallunk majd a magyar cégről.