A Splash Data közzétette éves listáját a hackerek által legtöbbször ellopott jelszavakról. A tavalyi eredmények nagyjából megegyeznek a megelőző év listájával - a felhasználók még mindig faék egyszerűségű kombinációkra bízták személyes adataikat, adatvédelem ide vagy oda.
Bár unalomig ismételt tanács az, hogy a jelszó legyen minél hosszabb, és tartalmazzon nagybetűt, számot is, sokan az egyszerűbb utat választják. Idén is első helyezett lett
a listát már három éve vezető 123456 kombináció,
úgy tűnik, a felhasználók imádják végigzongorázni a klaviatúrát. Ezt hosszabb és rövidebb verziókban is kedvelik.
Az ezüstérmes, bár cselesebbnek szeretne tűnni, nem jár túl a hackerek eszén: a jelszó maga a jelszó, azaz a „password”.
A tavalyi egyik legnagyobb kibertámadás az Ashley Madison nevű házasságtörő oldalt érte még nyáron. A portált feltörő hackerek 37 millió felhasználó adatait hozták nyilvánosságra anélkül, hogy bármi komoly trükkhöz folyamodtak volna.
Az oldalt használók többsége ugyanis nevetséges jelszavakkal védte a legszemélyesebb titkát, utólagos elemzésekből kiderült, hogy
a legnépszerűbb választás az 123456 volt.
Az ébredő erő megbolygatta a jelszavakat is. Sokaknak még ilyenkor is csak a közelgő, új Star Wars-epizód járt a fejében, így kerültek fel a listára a "princess", "solo", és "starwars" kifejezések új versenyzőkként.
Íme, a teljes lista!
Amennyiben Ön is használja a felsorolt jelszavak valamelyikét, azt ajánljuk, hogy
azonnal váltson másik kombinációra.
Az ilyen együgyű jelszavak, bár könnyen megjegyezhetők, nagyon egyszerűen feltörhetők, akár egy ingyenes szoftver is képes rá. Egy jelszót sem szabad 3-6 hónapnál tovább használni, ezeket cserélni, forgatni kell, és
egyazon szövegsort nem ajánlott két weblapon is használni.
Érdemes kis- és nagybetűket, speciális karaktereket, alsóvonással összekötött, kevert betűrendű szócsoportokat használni. Legalább nyolc karakter legyen a jelszó, és az sem árt, ha nem teljesen véletlenszerű, hanem valamilyen megjegyezhető mondat szavainak első betűiből tevődik össze.