A dolgok internete, azaz az IoT piaca 2020-ra 250 milliárd dollárt fog érni az előrejelzések szerint. Ez átszámítva 73 ezer milliárd forintot jelent. Szemléltetésképp: ez több mint a teljes magyar gazdaság kétéves termelése a 2015-ös adatok alapján.
Ennek az összegnek a harmadát, pontosabban a 35 százalékát az Egyesült Államok termeli majd ki. Nem csoda, hogy
a hálózatra kötött okoseszközök és fejlesztések uralják a CES kütyüexpót is Las Vegasban.
Ezen belül is nagy szerephez jutnak idén a cukibbnál cukibb, hasznos és szobadíszként funkcionáló robotok – legyen szó porszívózásról, főzésről, biztonságról, energetikáról vagy akár okosotthonos segédekről.
„Az emberek azt várják, hogy általuk a mindennapi élet egyszerűbb, kényelmesebb és biztonságosabb lesz. Ahogy azt is, hogy a felhasználók igényei szerint fognak működni.
Éppen ezért is fog az idei év a személyreszabhatóságról szólni”
– mondta dr. Werner Struth, a Bosch igazgatótanácsának tagja Las Vegasban.
És félelmetes, hogy a kiállítás alapján mennyire beigazolódik, amint mond.
Az immár 130 éves múlttal rendelkező vállalat célja, hogy idén elindítsa saját felhőszolgáltatását Németország után az Egyesült Államokban is, illetve minden terméküket hálózatra kapcsolják 2020-ig.
Mindez azonban nem elég: olyan megoldásokat kutatnak-fejlesztenek, amelyek érzelmi húrokat pendítenek meg, empátiát, kötődést váltanak ki belőlünk. Ahogy Robert Bosch cégalapító fogalmazott: „Egyikünk sem elégedhet meg azzal, amit elért, mindig törekedni kell a jobbra.”
Az IoT piacon pedig ez egyet jelent a személyre szabott, érzelmes és reszponzív megoldásokkal.
A gépek szeme és füle
A személyreszabhatóságban a szenzorok fontos szerepet játszanak. A Bosch piacvezető a mikroelektronikai érzékelők (MEMS) gyártásában. Ezek teszik lehetővé, hogy mi, emberek visszajelzést kapjunk, a tárgyak pedig „érezzék”, mi is zajlik körülöttük: a mobileszközök és robotok szemeiként és füleiként funkcionálnak.Tökéletes példa erre Kuri, a Bosch támogatásával, a Mayfield Robotics által fejlesztett okosotthonos lánctalpas. A csapat 2015 óta dolgozik a HD-kamerákkal, négy mikrofonnal, hangszóróval, szenzorokkal, wifi- és Bluetooth-támogatással felszerelt roboton.
Ez a kis fickó méretre akkora, mint egy nagyobb újszülött baba: 51 centiméter magas, és 30 centi az átmérője. Súlya 6,3 kilogramm. A szenzoroknak hála a család teljes körű tagjaként tud részt venni a mindennapokban – legalábbis ezt ígérik. Szórakoztat, oktat, véd és tájékoztat.
Több mint egy átlagos robot.
Ha megsimítjuk a fejét, elmosolyodik. Ha a nevén szólítjuk, megörül nekünk. Ha belerúgnak, méltatlankodik. Hangparancsra elküldhetjük aludni, egy buksisimivel pedig újra felébreszthetjük.
A mellkasában lévő LED-fény színe megmutatja, épp hogy érzi magát. De meg is kérdezhetjük tőle, max rázza a fejét, hogy épp nem ez a legjobb napja. A három hangeffektust is gyorsan ki lehet ismerni. Ennyit tud mondani: „helló”, „igen”, és „nem”.
Gesztusokkal, hangparancsokkal, illetve az appon keresztül (Android és iOS) tudjuk irányítani. A „Hey Kuri” felszólításra figyelni kezd. Jelenleg 12 parancsot ismer. Ugyanakkor az alkalmazásban felhasználóbarát módon tudjuk programozni különböző feladatokra, az IFTTT-szabályokkal az okosotthon gépeit is automatizálhatjuk majd.
Funkcionálhat keresőként, asszisztensként. Amit egy okostelefon tud, azt ő is.
Okosotthonos vezérlőként kapcsolódhat a gépekhez, biztonsági kamerákhoz.
Hangszóróként tudja sugározni kedvenc zenéinket, a podcastot, rádiót. Megkérhetjük arra is, hogy menjen be a gyerekek szobájába, és olvasson fel egy esti mesét.
Amikor a család távol van vagy alszik, ő őrzi a házat, fel-alá járkál, mindent ellenőriz. Az appon keresztül mi is benézhetünk a lakásba, hogy minden rendben van-e, de a robot is jelzi, ha bármi hangot, mozgást vagy gyanús tevékenységet észlelt. Sőt, a szemeibe épített kamerákkal rögtön el is kezdi rögzíteni, a felvételt pedig továbbítja, akár meg is lehet osztani.
Kiismeri a háztartás ritmusát, így képes a megszokottak szerint ébreszteni vagy üdvözölni, ha megérkeztünk. Folyamatosan tanul. Arról is tájékoztat, ha a gyerekek hazaértek. Kuri ugyanis
intelligens arc- és hangfelismerő rendszerrel rendelkezik:
teljesen máshogy reagál és beszélget, ha a négyéves gyerekkel fut össze, mint amikor anyával vagy apával.
A robotporszívókhoz hasonlóan lézerradarral feltérképezi a házat,
milliméteres pontossággal megjegyzi, hol vannak a bútorok, a falak, tárgyak,
és ha változás van, frissíti a „fejében lévő” virtuális térképet. Ugyanakkor Kuri képes meghatározni azt is, melyik a nappali és a konyha, hol alszik anya, melyik apa dolgozószobája, és melyik helyiségben játszanak a gyerekek.
Az emeletek, a lépcső és szélek érzékelése sem jelent gondot, így nem pottyan le a magasból. Az elektromos motornak és a nagy kerekeknek hála nem okoz neki problémát egy felgyűrődött szőnyeg, töltőkábel vagy küszöb sem, tankként hajt át rajta.
Mint a fejlesztők az Origo kérdésére elmondták: ha épp elmegy a net, Kuri offline módba kapcsol. A hangparancsokra, gesztusokra ugyanúgy képes reagálni, ahogy közlekedni is. A különbség, hogy ilyenkor nem tud távolról értesítést küldeni, ha bármi történik.
Pontos részletet nem közöltek, de az akkumulátora pár óráig bírja. Ha érzékeli, hogy nagyon merül, akkor – ahogy a robotporszívók – magától visszatér a dokkolóhoz.
A cél egyértelműen az volt, hogy egy olyan robotot hozzanak létre, ami nem csak hasznos társ a mindennapokban, de cukiságából adódóan érzelmi kötődést vált ki. Leginkább talán Wall-E karaktere jut eszünkbe a hangeffektekről, mozgásról, pislogásról.
A család tagja lehet, anélkül, hogy összetévesztenénk egy valódi emberrel. Hiszen nem az volt a cél, hogy külsejében hasonlítson ránk. Jelenleg ugyan még csak csipog,
hamarosan emberi hangon szólalhat meg.
Mint a fejlesztők jelezték, több együttműködés is folyamatban van, aminek köszönhetően az Amazon Alexa vagy más, mesterséges intelligenciával felvértezett virtuális asszisztens költözhet a cuki robotba. S ez még csak a kezdet!
A Bosch szárnyai alól
A kaliforniai csapat célja, hogy kutassa az okosotthonos robotok piacát, és a tapasztalatok mentén továbbfejlessze Kurit, illetve a leendő termékeket. A Mayfield Robotics a Bosch szakami körébe tartozó első Németországon kívüli vállalat. Kicsi, de dinamikusan fejlődő cég. A csapat mindössze hatfős, ketten a Bosch robotikai mérnökei voltak.A Kuri robotot a CES Unveiled keretében mutatták be Las Vegasban. Előrendelhető 699 dollárért, átszámítva 205 ezer forintért. Karácsonytól lesz kapható az Egyesült Államokban. A cég azonban kérdésünkre jelezte, hogy később nagy valószínűséggel Amerikán kívül is a boltokba kerül.