25 éve küldték el az első SMS-t. Karácsonyi jókívánság volt

Első, sms, vodafone
Ő küldte az első SMS-t, de persze nem ilyen telefonról.
Vágólapra másolva!
A technológia világában sokszor nem gondolkozunk a dolgok eredetén, pedig már 25 év telt el azóta, hogy Neil Papworth, aki akkor szoftverfejlesztőként a Vodafone-nak dolgozott, elküldte az első szöveges üzenetet kollégájának.
Vágólapra másolva!

1992-ben egy akkor 22 éves programozó, Neil Papworth forradalmi cselekedetet hajtott végre: üzent a kollégájának, Richard Jarvis-nak. De nem akárhogyan, hanem digitálisan, a számítógépéről. December lévén pedig az aktualitásra is kényesen ügyelt, hiszen

az üzenet nemes egyszerűséggel a 'Merry Christmas', vagyis a 'Boldog Karácsonyt!' volt.

Papworth már évek óta nagy erőkkel dolgozott a Short Message Service, vagyis az SMS létrejöttén, amelynek modernebb variációi nélkül ma már elképzelhetetlen lenne az élet. 1993-ban, egy évvel az első SMS elküldése után, a Nokia egy új funkciót is bemutatott, amely megkülönböztető "hangjelzéssel" jelezte a bejövő üzeneteket, könnyebbé téve az észrevételt.

Ilyen volt az üzenetküldés 25 éve

Ezek az üzenetek kezdetben maximum 160 karakterből állhattak, és mivel a ma széles körben ismert emotikonoknak még nyoma sem volt, a felhasználók így szimplán pár karakterből álló rövidítésekkel jelezték, hogy milyen kedvük van, vagy milyen hangulatban vannak.

Ő küldte az első SMS-t, de persze nem ilyen telefonról. Forrás: Origo

1999-ben, hét évvel Neil Papworth első elküldött SMS-e után, az üzeneteket végre több hálózaton keresztül is képesek voltak közvetíteni, amivel a szolgáltatás hatalmas népszerűségre tett szert.

1999-ben a jómódúbbak már ilyen menő telefonon SMS-ezgettek. Forrás: Origo

Ma a "Boldog karácsonyt!" üzeneteket emberek milliói tudják már elküldeni egymásnak lakhelytől függetlenül az idő töredéke alatt, videókkal és igazi, színes emotikonokkal, vagyis hangulatjelekkel színesebbé téve a mondandójukat. Egyre kevesebben küldik azonban ezeket az üzeneteket SMS formájában, ugyanis a különböző csevegőalkalmazások egyre inkább kiszorítják ez a fajta kommunikációt a fejlettebb telefont használó fiatalok készülékeiről.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!