Az állami hátterű hackercsoportok egyik nagy problémája, hogy miként lopjanak ki adatokat az olyan számítógépekről, amelyeket biztonsági okból nem csatlakoztattak az internetre. Nem világos, hogy a hírszerzések konkrétan milyen módszereket használnak, de többféle megoldás is létezik a gondra, a nyilvánvalóval kezdve akár egy beépített ember is kihozhatja a PC-kről az adatokat. Emellett ha sikerül kártevővel megfertőzni a számítógépeket, akkor például a hangszóróik emberi füllel nem hallható hangjaiba, a hűtőventilátoraik zajába, vagy éppen a merevlemezeik visszajelző LED-jeinek a villogásába is bekódolható lehet a kilopni kívánt információ. Az utóbbi három esetben persze kell valamiféle internetre vagy mobilhálózatra kapcsolt poloska, ami képes továbbítani a kémkedő félnek az adatokat.
Az izraeli Negevi Ben Gurion Egyetem kutatócsoportja most egy újabb érdekes megoldással állt elő: a kártevőjük képes a processzorterheltség változtatásával kiszivárogtatni a PC-ről az információkat. A terheltségüktől függően a processzorok fogyasztása széles skálán változik, így
a terheltség mesterséges változtatásával bekódolható a kilopni kívánt információ a számítógép áramfogyasztási mintájába.
Persze az információt csak úgy lehet megszerezni, ha a támadó félnek sikerül az áramhálózat egy megfelelő pontjába beépítenie egy fogyasztásmérő poloskát, ami képes értelmezni és továbbítani a számítógépen futó kártevő által bekódolt információkat. A PC és a poloska közti átviteli sebesség drámaian függ az áramhálózat topológiájától.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!