A legelterjedtebb biometrikus azonosítási módszer jelenleg az ujjlenyomat-olvasás, azonban a jövőben 3D-s arcleolvasók mellett talán még az íriszleolvasók is labdába rúghatnak majd a mobilokon, a számítógépeken, és egyéb telepített vagy hordozható eszközökön. Lengyel kutatók most jelentős mértékben javítottak az íriszleolvasók elméleti biztonságán, a gépi tanulással oktatott algoritmusuk képes 99 százalékos hatékonysággal megkülönböztetni az élő és a halott szemeket.
A rendszer nem teljesen tökéletes, ugyanis csak a halál beálltát követő legalább 16 óra elteltével működik a fenti hatékonysággal; ennyi idő kell ahhoz, hogy a szivárványhártyán egyértelműen megjelenjenek a halál beálltára utaló jelek.
Tanítása során az algoritmus több fényképet is kapott a halottak szemeiről, ezek eltérő idővel a halál beállta után készültek.
Ugyan meglehetősen morbid innovációról van szó, de a hasznossága nehezen vitatható, az íriszleolvasó megoldásokat készítő cégeknek érdemes minden eshetőségre felkészülniük.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!